У Дії вже доступний другий етап компенсацій у межах програми «єВідновлення»
У Житомирській області триває реалізація програми «єВідновлення», що передбачає компенсації за зруйноване або пошкоджене житло внаслідок збройної агресії Росії. З 2025 року стартував новий етап ініціативи — допомога українцям, які мають земельну ділянку та планують самостійно відбудовувати дім. Про результати впровадження програми на Житомирщині розповідає перша заступниця начальника Житомирської ОВА Наталія Остапченко.
— Пані Наталіє, що змінилося в межах програми «єВідновлення» у 2025 році?
— У застосунку Дія вже доступний другий етап програми «єВідновлення», який передбачає грошову компенсацію для громадян, чиє житло було знищене, але які мають земельну ділянку для нового будівництва. Це важливий крок, адже дозволяє людям відбудовувати дім на власній землі, отримавши при цьому фінансову підтримку від держави. У нашій області вже 13 власників зруйнованих будинків розпочали будівництво нового житла саме завдяки цій опції.
— Які загальні результати реалізації програми станом на середину липня?
— На сьогодні посадовцями органів місцевого самоврядування до Державного реєстру пошкодженого і знищеного майна внесено понад 4 600 об’єктів. У постраждалих громадах діють спеціальні комісії, які відповідно до урядових постанов приймають рішення про надання компенсацій або відмову.
— Скільки звернень вже надійшло в рамках програми?
— Станом на 14 липня мешканці Житомирщини подали 1495 заяв на отримання компенсації за пошкоджене житло. Комісіями вже ухвалено 1046 позитивних рішень на загальну суму 102,4 млн грн. Водночас, зафіксовано 230 відмов — здебільшого через невідповідність документів.
Щодо знищеного житла, маємо 250 поданих заяв. У результаті видано 174 житлових сертифікати на суму майже 180 млн грн, а також ухвалено 14 рішень про грошову компенсацію на будівництво нового житла — це 14,8 млн грн. Частина заяв ще перебуває на розгляді.
— Чи використовуються житлові сертифікати, і якщо так — як саме?
— Так, сертифікати активно використовуються. На сьогодні за сертифікати мешканці області вже придбали 79 об’єктів нерухомого майна. Це 56 квартир, 19 приватних будинків, 2 садових будинки та 2 садиби. Загальна сума витрачених коштів — 114,8 млн грн. Це реальні результати, що свідчать про дієвість державної підтримки.
— Яке ваше бачення подальшого розвитку програми?
— Програма «єВідновлення» — це не лише фінансовий інструмент. Це прояв турботи держави про своїх громадян, які втратили житло внаслідок війни. Вона повертає людям можливість знову мати свій дім, а громадам — шанс на відновлення і розвиток. Ми, як обласна влада, робимо все можливе, щоб кожна подана заява була розглянута вчасно, а допомога — надана справедливо й ефективно.
Житомирщина продовжує активно працювати над відновленням житлового фонду, зруйнованого війною. Програма «єВідновлення» стала важливим кроком до того, щоб кожна родина могла повернутися до безпечного і стабільного життя.
Детально з програмою єВідновлення можна ознайомитися на сайті https://erecovery.diia.gov.ua/