Фейк: Європейське видання «навело докази» використання Україною хімічної зброї
Насправді стаття в італійському медіа прокремлівського спрямування просто ретранслює слова російських пропагандистів – без будь-якого фактажу.
У проросійських виданнях жваво обговорюють статтю, яка вийшла в італійському виданні L’Antidiplomatico. У статті нібито наведені «переконливі докази» використання Україною хімічної зброї, а Україна звинувачується у змові з НАТО та Організацією з заборони хімічної зброї: «Ці події підтверджують повну зневагу київського режиму та його союзників щодо міжнародного права, тоді як Росія на основі фактів та документів продовжує викривати злочини, вчинені проти її народу та збройних сил», йдеться у матеріалі.
Та насправді матеріал у L’Antidiplomatico — це невеличка замітка, повністю заснована на доповіді російського генерала Олексія Ртіщева про так зване застосування Україною хімічної зброї на полі бою. Без жодних доказів той заявив, що Україна порушила конвенцію про заборону хімічної зброї – аж понад п’ятсот разів. Водночас у матеріалі не міститься жодних посилань на авторитетні міжнародні джерела, які б підтверджували цю інформацію. Цитуванням «європейських джерел» російська пропаганда намагається легітимізувати власні брехливі наративи.
А от незаангажованість видання L’Antidiplomatico викликає сумніви. Медіа неодноразово фігурувало у матеріалах італійських фактчекерів, а DisinfoLab у дослідженні 2018 року навіть назвало ресурс одним з найбільш активних розповсюджувачів проросійського контенту в Італії. А у 2022 році четверте місце в рейтингу найменш надійних італійських ресурсів за версією Newsguard Technologies: команда проєкту назвала видання «крайньолівим міжнародним новинним сайтом, який часто публікує неправдивий контент і надає простір російській дезінформації». Раніше сайт уже неодноразово поширював фейки на тему російсько-української війни: так, у жовтні 2022 року видання писало, що могили, знайдені в Ізюмі на Харківщині після деокупації — це «постановка в стилі Бучі». Тоді цей неправдивий наратив спростували, крім фактчекерів StopFake і італійські фактчекери Butac, які написали, що «звинувачення розпливчасті, необґрунтовані, хибні та нічим не підтверджені, але служать… для продовження кремлівського наративу». А до того L’Antidiplomatico поширювало дезінформаційні наративи і конспірологічні теорії про вакцинацію від COVID-19 та корпорацію BlackRock – теми, які дуже часто фігурують в російському інфополі. Отже, «авторитетним європейським ресурсом» це видання назвати не можна, радше – навпаки.
Пропагандисти також пишуть, що російська сторона передала Організації з заборони хімічної зброї(ОЗХЗ) «беззаперечні докази» застосування Україною забороненої хімічної зброї. Однак сама організація пише тільки про докази того, що хімічну зброю використовує саме Росія проти України. Так, у звіті за 26 червня 2025 року ОЗХЗ здійснила аналіз документації, цифрових файлів, свідчень очевидців та семи зразків навколишнього середовища, зібраних Україною на лінії зіткнення у Дніпропетровській області. Кілька незалежних та непов’язаних між собою лабораторій підтвердили застосування Росією речовини CS (2-Хлоробензальмалононітрил) — бойового отруйного газу подразнювальної дії. Цю ж інформацію підтвердила і німецька та нідерландська розвідки, які повідомили, що російські війська використовують речовину проти українських бійців в укритті, чим змушують їх вийти назовні, а потім розстрілюють.
Ми уже розвінчували фейковий наратив про застосування Україною хімічної зброї в матеріалах Фейк: Україна створює «експериментальний полігон» і «лабораторію смерті», Фейк: Україна готується застосувати хімічну та бактеріологічну зброю для зараження водойм Херсонщини та Фейк: Україна постачала Азербайджану фосфорні боєприпаси.