Контент білоруських YouTube-каналів, контрольованих державою, за п’ятий місяць війни в Україні
Інформаційне агентство БелТА
П’ять відео зібрали 1 766 965 переглядів. Окрім відео, що розповідають про смерть відомого співака періоду завершення існування СРСР Юрія Шатунова, і піар-ролика про харчування керівника країни — дві експертні думки. Обидва експерти російські: російський політолог, кандидат політичних наук Дмитро Євстаф’єв; політичний оглядач медіагрупи «Россия сегодня» Володимир Корнілов.
АТН: новости Беларуси и мира (укр. Новини Білорусі та світу)
П’ять відео зібрали 922 727 переглядів. У всіх п’яти міститься недостовірна інформація, що вводить в оману білоруську телевізійну та інтернет-аудиторію.
Телеканал ОНТ
П’ять відео зібрали 340 835 переглядів. Помітно, що спотворене конспірологією бачення геополітики політолога Сергія Курягіна викликає постійний інтерес інтернет-аудиторії. Про ізраїльського експерта, який постійно живе в Російській Федерації, можна дізнатися тут.
Звісно, були тут і «викривальні», дезінформуючі сюжети про загибель добровольців полку імені Калиновського, які воюють на боці українських Збройних сил:
Як бачимо, великої кількості переглядів вони не набрали.
Перший національний канал Білоруського радіо
П’ять відео зібрали 314 482 перегляди. Інтерв’ю Agence France-Presse було опубліковано два дні тому, тож зростання переглядів розпочнеться наступного робочого тижня. Знову цей трохи «загадковий» канал мав якісь ексклюзивні права на висвітлення концертів «Слов’янського базару в Вітебську».
СБ ТВ
П’ять відео зібрали 98 946 переглядів. Білоруський політолог, публіцист, історик Вадим Гігін виконує роль творця нових білоруських наративів, зокрема, наразі він просуває термін «суверенне громадянське суспільство», очолюючи структуру радянських часів – товариство «Знання», він має можливість спробувати реанімувати радянську ідеологічно-просвітницьку базу.
Звісно, на жаль, на цьому каналі також не обійшлося без дезінформації про війну в Україні. Достатньо оцінити назви постів:
Ця позиція найбільшого державного видавничого підприємства викликає велике занепокоєння, адже йдеться про незалежність редакційної політики.
CTVBY
П’ять відео зібрали 248 198 переглядів. Переважно весь контент містить недостовірну інформацію про війну в Україні, про глобальну економіку, про політику сусідніх з Білоруссю країн Європейського Союзу та членів НАТО. Висловлюється однозначна підтримка російської агресії.
Під час війни, що тягнеться немислимо довго, дедалі довше з кожним днем, не може бути найкращих рішень. Але білоруським медіа, особливо тим, що існують за державні гроші, тобто кошти білоруських платників податків, необхідно пам’ятати про неучасть Республіки Білорусь у агресивних воєнних діях Російської Федерації проти України, що декларуються поточним режимом, і об’єктивно висвітлювати новинний порядок денний. Історичний досвід всього часу, коли медіа відігравали важливу роль у висвітленні воєнних дій, показує, що вибір медіа сторони країни-агресора стратегічно шкідливий для майбутнього країни, яка не бере участі в конфлікті.
Джерело: Information Policy
Дані було отримано з використанням платформи моніторингу соціальних медіа Buzzsumo, HypeAuditor, SocialBlade.
Ця публікація підготовлена Baltic Internet Policy Initiative.