​​5 фактів про колекцію фільмів Довженко-Центру, які ви могли не знати 🏵У вересні минуло 28 років з дня створення…

​​5 фактів про колекцію фільмів Довженко-Центру, які ви могли не знати

🏵У вересні минуло 28 років з дня створення Національного центру Олександра Довженка, відомого як «Довженко-Центр».

🏛Установу заснували 1994-го. Вагому роль у її створенні відіграли українські кіноінтелектуали – режисер Юрій Іллєнко та кінокритик Сергій Тримбач. Де-факто Довженко-центр розпочав роботу за два роки. У 2000-му до складу центру увійшов фільмофонд ліквідованої Київської кінокопіювальної фабрики. А в 2019 році культурна інституція стала правонаступником державної анімаційної студії «Укранімафільм» та отримала виключні права на всі її анімаційні стрічки.

🎥Тож Довженко-Центр – не лише місце проведення кіноперфомансів, виставок та кінофестивалів. А ще – найбільший в Україні кіноархів, який входить до Міжнародної федерації кіноархівів (FIAF). Робота центру як культурної та музейної інституції тісно пов’язана з фільмофондом, який він зберігає та яким опікується.

❗️У серпні 2022 року культурну спільноту сколихнула інформація про наміри Державного агентства з розвитку кінематографа реорганізувати Довженко-Центр та передати його фонди іншим установам, які існують лише де-юре. Держкіно напряму підпорядковується Кабінету Міністрів України. Петиція до Кабміну з вимогою скасувати реорганізацію Довженко-Центру набрала необхідну кількість підписів і тепер очікує на розгляд.

⬇️Нижче – 5 фактів про колекцію Довженко-Центру, які показують її масштаби та пояснюють, чому це – спадщина, яку необхідно зберегти. Не кажучи вже про сталість інституцій.

🏢Фільмофонд нараховує понад 10 тисяч (!) найменувань художніх, документальних та анімаційних фільмів, насамперед українських кіномайстрів на плівкових та цифрових носіях.

🎞Найстаріший артефакт — нітратна плівка 1909 року. На ній записані фрагменти невстановленого фільму іноземного виробництва.

📚Кіноархів Довженко-Центру також має понад 13 тисяч паперових документів, фото, кіновидань.

📽У 2019 році при центрі відкрився Музей кіно. Музейні фонди налічують понад 300 зразків кінотехніки, творів кінодекораційного мистецтва, меморіальних речей.

📹У межах Довженко-Центру діє кінокопіювальна лабораторія з 60-річним досвідом обробки фільмових матеріалів та видавництво, яке виготовляє книги про історію та розвиток українського кінематографа.


Джерело