28 жовтня встановлена пам’ятна дата – День визволення України від фашистських загарбників

28 жовтня встановлена пам’ятна дата – День визволення України від фашистських загарбників. Вона ґрунтується на радянському міфологізованому наративі про Другу світову війну.

Пояснюємо, що не так із цією датою👇

🔻 По-перше, вона неточна.
Останні бої з нацистськими окупантами на території сучасної України завершилися майже на місяць пізніше. 28 жовтня 1944 року радянські війська лише розпочали бої за місто Чоп. Боротьба на цій ділянці тривала до 25–26 листопада – саме тоді нацистські окупанти залишили територію України в її сучасних кордонах. Але оскільки Закарпаття увійшло до складу УРСР, згідно з міждержавним договором, влітку 1945 року, в Радянському Союзі склалася традиція відзначати дату «визволення» України раніше.

🔻 По-друге і важливіше, що насправді вигнання нацистів не стало для України остаточним визволенням.
Українські землі залишалися під владою радянського тоталітарного режиму ще майже пів століття. Це супроводжувалося масовими злочинами – репресіями та депортаціями, зокрема сотень тисяч українців і поляків. З очищеного від німців Криму ще в 1944 році московський режим депортував місцевих греків, болгар, вірмен та цілий кримськотатарський народ.

У 1946–1947 роках внаслідок штучного масового голоду загинуло до мільйона мешканців України.
Задля придушення національно-визвольного руху на заході України були вбиті, ув’язнені, депортовані сотні тисяч людей. Зокрема, про операцію «Запад».

Утисків прав і переслідувань зазнали особи, які перебували на окупованій території, остарбайтери, полонені червоноармійці.
Тож вигнання нацистських поневолювачів не принесло Україні справжньої свободи.

🔻 По-третє, називати нацистських окупантів фашистами – це підхід, властивий радянській та сучасній російській пропаганді. Саме радянська пропаганда почала використовувати назву «фашисти» на позначення усіх супротивників і до початку, і після Другої світової війни. Тоді як щодо Німеччини періоду правління Адольфа Гітлера коректно вживати термін «нацизм» чи «націонал-соціалізм».

Міф про визволення України також спростовує ролик із серії #ВійнаіМіф.

Джерело: видання Українського інституту національної пам’яті «Війна і міф. Невідома Друга світова».


Міф «Визволення України» (укр. субтитри) – YouTube
Що собою являє «звільнення» України радянського зразка? Із вигнанням нацистських окупантів у 1944 році Україна не отримала волі, тільки опинилася під пануванням іншого тоталітарного режиму, результатом діяльності якого стали масові злочини сталінського…

Джерело