Презентація українського перекладу книги Бранта Пітра «Ісус Христос та єврейські коріння Діви Марії»
Захід відбувся 12 лютого 2023 року Божого у конференц-залі василіянського монастиря верховних апостолів Петра і Павла.
Автор книжки: Brant Pitre, викладач Інституту св. Августина;
Перекладач: бр. Дмитро Голик, студент V курсу Дрогобицької духовної семінарії;
Богословський редактор: о. д-р. Прокопій Лотоцький, ЧСВВ;
Літературний редактор: Валентина Боянівська;
Видавець: «Місіонер», видавництво та друкарня Отців Василіян
У книжці автор проливає нове світло на постать Діви Марії, висвітлюючи її прообрази у Старому та Новому Завітах, а також намагається дослідити давню єврейську традицію, аби розкрити в Пресвятій Богородиці образ Матері Месії.
Модератор о. д-р. Віталій Лесняк наголосив, що видання нової книги є як народження дитини, яка починає жити своїм життям. О. Віталій зазначив, що ця книга зробила великий внесок у богословську думку УГКЦ в питанні пізнання Матері Божої та її ролі в житті Ісуса і кожної людини.
З доповіддю виступив бр. Дмитро Голик, який наголосив на актуальності цієї книги в сьогоденні та ознайомив присутніх з усіма особливостями й труднощами перекладу. Бр. Дмитро ствердив, що книга Бранта Пітра не є чтивом на один вечір, її неможливо прочитати за один день і цілковито зрозуміти. Ця книга, її переклад, біблійні дослідження-зупинки – це дивовижні роздуми та медитації на все життя. Вона для тих, хто прагне цих духовних зупинок, які живлять життя Божою благодаттю і дають нагоду помислити про вічне, а радше про Вічного, Який і є відповіддю на наші найважливіші життєві питання. На питання, які варті часу для пошуку відповідей на них, навіть якщо цей пошук триватиме все наше життя…
Отець д-р. Прокопій Лотоцький, ЧСВВ, представив розвиток маріології як богословської науки в перспективі ІІ Ватиканського Собору та сучасні виклики, на які ця важлива ділянка богослов’я відповідає. Маріологічна богословська думка послідовно розвивається в трьох основних напрямах: 1) біблійному історично-спасительному та екуменічному; 2) унітарно-герменевтичному; 3) пневматологічному та антропологічному. У такій багатогранній богословській перспективі маємо кращу можливість пізнати Богородицю як одну з центральних осіб Історії Спасіння, в якій безпосередньо розкривається Божа благодать і в якій ми бачимо, як Боже благовоління діє заради нашого спасіння.
Отець Ігор Цмоканич розповів про біблійний аспект маріології, наголошуючи на єдності обох Завітів у питанні таїнства особи Пресвятої Богородиці. Отець Ігор ствердив, що книга Бранта Пітра якраз розкриває коріння маріології, до якого необхідно повертатися, вона дає абсолютно новий погляд на маріологію з перспективи Старого та Нового Завітів.
Отець Іван Гаваньо розглянув питання інкультураційного аспекту маріології, зазначивши, що, аби правильно зрозуміти сутність християнства, а зокрема маріології, необхідно сягати глибин єврейської традиції, первинного змісту, що, власне, робить Пітр у своїй книзі.
Отець д-р. Павло Василів виступив із доповіддю на тему «Непорочне зачаття: ”pro” і ”contra”». Цей марійський догмат спричинив чимало дискусій і суперечок між західною та східною традиціями Церкви. Доповідач всебічно дослідив та розкрив поняття «непорочности» Пресвятої Богородиці, спираючись на твори східних Святих Отців, які проживали в Малій Азії, Сирії, Антіохії, Єгипті та інших землях.
Дякуємо всім гостям, які так численно прибули на презентацію і створили теплу та родинну атмосферу.
Ось воно, це Таїнство, яке чекає на Вас тут і розгортається у своїй божественній красі в цій книзі. Візьмімо Марію у своє серце. Обіймімо її…
Пресвятая Богородице, спаси нас!
ДЖЕРЕЛО: Інформаційний відділ отців василіян