#ПатрониЗСУ 6 травня 2020 року 53-тя окрема механізована бригада отримала найменування на честь князя чернігівського
- Автор допису: Український інститут національної пам'яті
6 травня 2020 року 53-тя окрема механізована бригада отримала найменування на честь князя чернігівського, переяславського і київського Володимира Мономаха, який правив на Русі понад пів століття.
Володимир Мономах увійшов в історію як політичний діяч, якому вдалося залагодити внутрішні суперечності між руськими князями та зберегти могутність середньовічної Русі. Він запамʼятався як вмілий політик й автор «Повчання дітям». Водночас Володимир Мономах був полководцем, який досяг успіхів у боротьбі з половцями.
Володимир-Василій Всеволодович Мономах народився 1053 року. Його батьком був князь Всеволод – четвертий син Ярослава Мудрого, матірʼю – візантійська принцеса Марія. Всеволод з 1054 року князював у Переяслав-Руському, сучасному Переяслав-Хмельницькому на Київщині. Там же виріс Володимир. З підліткового віку він допомагав батькові у політичних і військових справах.
Після смерті старших братів, у 1078 році, Всеволод став київським князем і доручив синові Володимиру Мономаху князювати у Чернігові. Батько й син утворили дуумвірат (двовладдя) та разом правили Руссю 15 років.
У 1093-му Всеволод помер. Володимир поступився київським престолом турійському князю Святополку Ізяславичу, який був старшим серед онуків Ярослава Мудрого. А наступного року віддав чернігівський престол ще одному старшому двоюрідному братові Олегу Святославичу, який заручився підтримкою половецької орди й готувався до міжусобиці. Вчинок Володимира Мономаха був не надто типовим для того часу. Ймовірно, він вирішив дотримуватися порядку успадкування княжих престолів, за яким перевага була за старшими в роді. Принаймні літописець «Повісті временних літ» віддав йому належне, пояснивши вчинок Володимира Мономаха прагненням уникнути міжусобиць на Русі.
Віддавши братам Київ і Чернігів, Мономах повернувся княжити до Переяслава. Там він розпочав боротьбу з половцями, які загрожували Русі з південного напрямку. Спільно з київським князем Святополком Володимир Мономах провів чотири успішні військові походи проти половецьких орд – у 1103, 1107, 1109 й 1111 роках. Їм вдалося відтіснити половців за ріку Дон. А орда половецького хана Атрака внаслідок останнього походу в 1111 році перемістилася аж у Грузію.
З 1094 до 1113 року Руссю правив дуумвірат Святополка та Володимира. Така політична система виявилася життєздатною й забезпечила політичну рівновагу й мир на Русі. У цей період Володимир Мономах провів два важливі зʼїзди князів – Любецький у 1097-му та Витичівський у 1100-му. На першому складну систему сеньйорату та уділів замінили на пряму родову спадщину, а на другому йшлося про те, щоб згуртувати сили для боротьби з половцями.
У 1113 році великий київський князь Святополк помер. Після того, як київське віче двічі запросило Мономаха на престол, князь прийняв запрошення. Йому тоді було 60 років. Одноосібно Володимир Мономах правив Руссю до своєї смерті в 1125 році. Йому вдалося обʼєднати під своєю владою всі руські землі. Похований Володимир Мономах у Софіївському соборі в Києві.
🇺🇦Військовослужбовці 53-ї окремої механізованої бригади, які взяли найменування на честь великого князя, боронять східні рубежі Україні від сучасної орди. Бригаду сформовано на Луганщині на початку російсько-української війни у 2014 році. З того часу вона бере участь у протидії російській агресії. «Княжі» воїни постійно перебувають в обороні східних рубежів України у Луганській та Донецькій областях.