Мілітарі Медіа Центр– медійний майданчик, створений Міністерством оборони України організував круглий стіл…

Мілітарі Медіа Центр– медійний майданчик, створений Міністерством оборони України організував круглий стіл «Внесок України в перемогу у Другій світовій війні та уроки історії, які ми досі вчимо».

Український інститут національної пам'яті доєднався до дискусії. На основі оприлюднених «Мілітарі Медіа Центром» матеріалів ділимося тезами з обговорення та відеозаписом для тих, хто хоче послухати повністю👇

🔸 Доктор історичних наук та співробітник Центру досліджень воєнної історії ЗСУ Іван Патриляк:

❝Для України Друга світова війна не є завершеною, оскільки не був покараний радянський більшовизм, що був таким же злом, як і німецький нацизм.
Дві держави, які розв’язали Другу світову війну, – це нацистський Райх і Совєцький Союз. Але на шибеницях опинилися лідери однієї держави, а лідери іншої – у теплих кріслах міжнародних організацій… Росіяни сприйняли непокарання як слабкість світу, як те, що вони можуть повторювати свою агресію і злочини.

🔸 Військовий історик та керівник експертної групи з питань внутрішніх комунікацій Директорату інформаційної політики у сфері оборони та стратегічних комунікацій Міністерства оборони України Василь Павлов:

❝В сучасних шкільних підручниках Росія описує Другу світову війну, оминаючи бойові дії на території України, натомість фокусуючись на обороні Брестської фортеці, Сталінградській битві, битві на Курській дузі, наступальній операції «Багратіон» у Білорусі й Литві, а також штурмі Берліна. Відтак абсолютно зрозуміло, що у свідомості росіян закарбувалося, що на теренах України у 1941–1945 роках не відбувалося ніяких бойових дій або жили міфічні бандерівці.

🔸 Насправді ж, як нагадала Людмила Рибченко, заступниця генерального директора Національного музею історії України у Другій світовій війні, прямі людські втрати України під час тієї війни склали близько 7 млн осіб Інститут демографії та соціальних досліджень НАНУ озвучив цифру у 8 млн. З-поміж близько 7 млн чоловіків, мобілізованих до Червоної армії з території України, загинув кожен другий. Число втрат серед мирних мешканців, за словами пані Людмили, вчені оцінюють у близько 4 млн осіб Інститут демографії та соціальних досліджень НАНУ озвучив цифру у 5 млн загиблих цивільних.

❝Щоб досягнути довоєнної чисельності населення (41 млн), Україні довелося відновлюватися 19 років.

🔸 А що з памʼятниками та надмогильними знаками, пов’язаними з Другою світовою війною, які можуть містити заборонену символіку, що прославляє комуністичний чи націонал-соціалістичний тоталітарні режими?

Голова УІНП Антон Дробович:

❝У декомунізаційному законодавстві чітко прописані два винятки щодо пам’ятників із комуністичною та нацистською символікою – коли це твори мистецтва та надмогильні споруди періоду Другої світової війни. Більшість пам’яток Другої світової війни на території України перебувають у поганому стані, а до їх реставрації слід підходити, керуючись історичною правдою, доцільністю і принципом здорового глузду. Можна вийти з ситуації, наприклад, встановивши поруч інформаційний стенд у сучасній стилістиці, на якому можна розмістити фотографії пам’ятника таким, яким він був споруджений, додати QR-коди, додаткову інформацію про похованих тут людей, а самі пам’ятники відреставрувати, подавши написи українською мовою.

Співробітник УІНП Ігор Каретніков додав, що у новому законі про деколонізацію гуманітарної сфери також йдеться про дбайливе ставлення до пам’ятників та монументальних споруд, пов’язаних з Другою світовою війною.

Мілітарі Медіа Центр– медійний майданчик, створений Міністерством оборони України організував круглий стіл...
КРУГЛИЙ СТІЛ "ВНЕСОК УКРАЇНИ ТА УКРАЇНЦІВ У ПЕРЕМОГУ В II СВІТОВІЙ ВІЙНІ" – YouTube
У Military Media Center відбувся круглий стіл круглий стіл на тему: «Внесок України та українців у перемогу в ІІ Світовій війні: уроки історії, які ми досі вчимо». Учасники круглого столу: • Іван Патриляк, доктор історичних наук, співробітник Центру досліджень…

Джерело