​​🇺🇦🇵🇱🇺🇲У 1920 році польські та українські війська обʼєднали зусилля для збройної відсічі агресії більшовицької Росії

​​🇺🇦🇵🇱🇺🇲У 1920 році польські та українські війська обʼєднали зусилля для збройної відсічі агресії більшовицької Росії. Чи знали ви, що тоді на боці поляків та українців воювали американські добровольці-пілоти у складі 7-ї бойової ескадрильї імені Тадеуша Костюшка. А в складі цієї ескадрильї воював режисер фільму «Кінг-Конг» (1933 р.) Меріан Купер. На початку травня 1920 року Купер брав участь у визволенні Києва від більшовиків. Розповідаємо, як це сталося.

До вступу США у Першу світову війну в 1917-му Меріан Купер встиг повчитися у Військово-морській академії, зайнятися журналістикою, взяти участь у Прикордонній війні з Мексикою в 1916 році та вивчитися на пілота у Нью-Йорку.

1917 року як пілот він воював проти німців на фронтах Першої світової війни. Згодом потрапив у полон. Але в полоні пробув недовго й наприкінці 1918-го, після звільнення, приїхав у Париж. Там Купер познайомився з колишнім ковбоєм та військовим французького Іноземного легіону Седриком Фонтлероєм, який у майбутньому очолить 7-му ескадрилью імені Костюшка. Це знайомство породило ідею створення американського добровольчого підрозділу для боротьби з більшовиками. Тоді ж виникла ідея назвати такий підрозділ іменем Тадеуша Костюшка – національного героя Польщі та США, який, до речі, мав білорусько-українське коріння та відзначився у Війні за Незалежність США (1776–1783 рр.) і польському повстанні (1794 р.). Те, що народи Європи, після стількох років поневірянь і воєн, заслуговують на створення незалежних республік, було щирим переконанням Меріана.

🛩️ Урешті ідею вдалося втілити. У жовтні 1919 року американські пілоти прибули у Львів, де їх приєднали до 7-го дивізіону повітряних сил Польщі. Так виникла ескадрилья імені Тадеуша Костюшка, яка базувалася на Левандівці. До складу ескадрильї входив 21 американський пілот. Спершу виконували переважно розвідувальні польоти. Перший повітряний бій дав лейтенант Хармон Рорісон в районі містечка Бар на Вінниччині.

Що ж до капітана Меріана Купера – у складі ескадрильї він взяв участь у визволенні Києва та провів низку успішних боїв з більшовиками в районі села Трипілля на Київщині.

⛓️У липні 1920 року Купер потрапив у полон до «червоних» кавалеристів армії Семена Будьонного. Меріану пощастило, що на його одязі не було розпізнавальних знаків. Він видав себе за робітника з Чикаго, якого примусово відправили на війну. Так вдалось уникнути розстрілу, але не полону. Та хороброму пілоту вдалося втекти і пробратися з Росії до Польщі, де в травні 1921 року маршал Юзеф Пілсудський нагородив його та побратимів з ескадрильї Костюшка орденом Virtuti Militari.

🎞️ Повернувшись до США, Меріан Купер працював у Голлівуді. Він зняв вражаючий на той час за масштабами та спецефектами фільм «Кінг-Конг». Згодом був продюсером таких видатних стрічок, як «Маленькі жінки» й вестерн «Форт Апачі». Наприкінці 1930-х Купер добровільно повернувся на військову службу. Під час Другої світової війни планував операції на Тихоокеанському театрі воєнних дій. Звільнився у запас у званні бригадного генерала та продовжив створювати кіно.

​​🇺🇦🇵🇱🇺🇲У 1920 році польські та українські війська обʼєднали зусилля для збройної відсічі агресії більшовицької Росії

Джерело