У Швеції запустили першу у світі деревʼяну вітротурбіну

У Швеції запустили першу у світі деревʼяну вітротурбіну

Деревʼяні вежі лише під час їх виробництва створюють на 90% менше викидів, ніж металеві

У Швеції в регіоні Скара запустили першу у світі комерційну вітрову турбіну, вежа якої побудована з ламінованого шпону (LVL), тобто з обробленої деревини, а не металу.

Висота вежі компанії Modvion сягає 105 метрів, а потужність турбіни – 2 МВт, повідомляє Dezeen.

Зазначається, що ламінований шпон використовують для балок і несучих будівельних конструкцій. Зазвичай смужки деревини товщиною кілька міліметрів склеюють разом в одному напрямку. Однак для ВЕС волокна вкладають у різних напрямках, що покращує характеристики матеріалу.

Лопаті ротора та втулка генератора вітротурбіни виготовлені з традиційних матеріалів.

В Modvion стверджують, що LVL достатньо міцний, щоб витримати навантаження обертової турбіни. Окрім того, такий матеріал більш екологічний для сталого будівництва. Адже сталеві вежі вітротурбін створюють значні викиди під час виробництва металу.

“Наші вежі, лише під час їх виробництва, створюють на 90% менше викидів, ніж сталеві вежі, які виконують таку саму роботу, – сказала фінансова директорка Modvion Марія-Ліна Хедлунд. – А потім, якщо ви додасте поглинання вуглецю [зафіксований у деревині вуглець – ред.], тоді ви фактично отримаєте мінус – тобто поглинання вуглецю. Це чудово, якщо ми хочемо досягти чистого нульового виробництва енергії”.

Вона пояснила, що завдяки LVL вага вежі зменшується, а отже і навантаження конструкції, яке вона має нести.

Хедлунд додала, що вежа має модульну конструкцію, що полегшує логістику. Так металеві вежі великих розмірів по деяких маршрутах неможливо транспортувати, адже металеві циліндри мають завеликі діаметри для низки мостів, тунелів та доріг.

За її словами, металеві вежі також можна робити модульними, однак їхні місця зʼєднання треба систематично обслуговувати, особливо в умовах великого динамічного навантаження.

Зазначається, що інша компанія Voodin Blades працює над розробкою дерев’яних лопатей для вітротурбін.

Джерело: Екополітика

Джерело