Синхронізація з європейською енергосистемою, яка відбулася 16 березня 2022 року, підвищила стійкість української енергосистеми

Синхронізація з європейською енергосистемою, яка відбулася 16 березня 2022 року, підвищила стійкість української енергосистеми, а відповідно, й енергетичну безпеку нашої країни. Про це в ефірі телеканалу «Суспільне» розповів голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький.

«Наше з'єднання з європейською енергосистемою, якому сьогодні виповнюється вже 2 роки, дало можливість пройти надзвичайно складну зиму 2022-2023 року. І також поточний опалювальний сезон пройти без відключень, без введення планових графіків та обмеження споживання. Ми можемо, при необхідності, отримати додаткову електроенергію з Європи, якщо ворог, наприклад, обстрілює нашу енергосистему, або якщо у нас є дефіцит потужності – ми завжди можемо звернутися за допомогою», – підкреслив керівник «Укренерго».

Він зазначив, що об'єднання енергосистем майже одразу активізувало міждержавну торгівлю електроенергією. Це дозволило «Укренерго» в 2022 році заробити для держави тільки на доступі до міждержавних ліній електропередачі, через які відбувається торгівля електроенергією, 6 мільярдів гривень. І зараз Україна має гарні перспективи для розвитку цього торгового напряму.

 «Спочатку нам дозволяли експортувати-імпортувати 100 МВт. Зараз ми можемо імпортувати – 1700 МВт, експортувати – 550 МВт. Тобто по імпорту в 17 разів було збільшено обсяги можливої торгівлі тільки за, по суті, півтора року. Надалі ми можемо збільшувати ще ці комерційні обміни. В 2022 році, наприклад, експорт електроенергії дорівнював приблизно 0,5% ВВП. І це був тільки початок – потенціал торгівлі електроенергією України з Європою величезний. Якщо ми будемо говорити про прискорений економічний розвиток, про ріст ВВП на 6-7% і більше відсотків на рік, то, звичайно, ми повинні максимально використати наші можливості торгувати електроенергією, щоб забезпечити високі темпи економічного розвитку», – наголосив Володимир Кудрицький.

Також під час ефіру говорили про:
🔹ситуацію в енергосистемі на цьому тижні;
🔹для чого зараз використовується аварійна допомога;
🔹як ремонти на енергоблоках впливають на стійкість енергосистеми.

Джерело