Фейки, за допомогою яких Росія намагається звинуватити Україну в теракті у «Крокусі»

Фейк: Екссекретар РНБО Данілов підтвердив причетність України до теракту у Підмосков’ї

Російські ЗМІ почали розповсюджувати цитату, приписану екссекретареві Ради нацбезпеки та оборони України Олексію Данілову, який нібито заявив, коментуючи теракт, що треба «частіше ходити один до одного в гості» і що в Москві «зараз весело». Такі коментарі, на думку агітпропу, можна розцінювати як «щиросердне зізнання» української сторони.

Скриншот – mk.ru

Факт: Олексій Данілов не робив таких заяв і у жодний спосіб  не підтверджував причетність України до теракту в Росії. 

Агітпроп заявляв, то начебто ці слова з’явилися на каналі Данілова в соцмережах, то що вони пролунали в ефірі українського телеканалу. У другому випадку як доказ поширювалося відео, на якому ексочільник РНБО нібито заявляє, що «сьогодні весело у Москві». Але ні на офіційних каналах Ради національної безпеки України, ні на сторінках ексчиновника в соцмережах такі заяви не з’являлися. Відео ж є дипфейком — про це свідчить спотворена міміка чиновника, яка не співпадає з відео, і нечіткі риси обличчя. Крім того, українське видання Детектор медіа перевірило ефір українського телемарафону в день теракту, і підтвердило, що Олексій Данілов не був гостем в ефірі цього дня, а частину відео було взято з ефіру за 16 березня.  

Фейк: Посольство України в Таджикистані вербувало терористів для теракту в Крокус Сіті Холі

Ще один «аргумент» російської сторони — буцімто вербування місцевих жителів до Інтернаціонального легіону посольством України в Таджикистані. Скриншот такого допису, за словами російських спікерів, є прямим «доказом» «вербування» виконавців для теракту у «Крокусі». Агітпроп пише, що такі оголошення про набір до Інтернаціонального легіону з’являлися на сторінках посольства в соцмережах у березні 2022 року, а також незадовго до самого теракту.

Скриншот – mk.ru Скриншот – life.ru

Факт: Посольство України в Республіці Таджикистан не займалося пошуком та формуванням Інтернаціонального легіону в Україні, і тим більше не причетне до вербування терористів, які організували теракт у Підмосков’ї. 

Фейки про «вербування найманців» українськими посольствами російський агітпроп поширював ще на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, вже тоді просуваючи дезінформаційний наратив, що іноземці, які виявили бажання воювати за Україну, нібито є «найманцями». StopFake вже спростовував цей наратив, зазначаючи, що, на відміну від найманців, легіонери вступають на службу до Збройних Сил України та підпорядковуються їхньому командуванню, або ж вступають у добровольчі батальйони. Ані на сайті посольства України в Республіці Таджикистан, ані на сторінках посольства України в соцмережах немає таких оголошень. Контактні дані, опубліковані в оприлюдненому агітпропом оголошенні, є некоректними, а на сайті Інтернаціонального легіону ніде не вказується необхідність відвідування посольства для вступу в легіон.

Фейк: Використання підозрюваними в причетності до терактів у Підмосков’ї психотропних засобів «підтверджує» їхній зв’язок з Україною 

Ще один «аргумент», яким оперує агітпроп, щоб довести причетність України, — виявлення в крові терористів психотропних речовин, які «вимикають страх». Докази пропагандистів прості: раз такі препарати «використовують в Україні», то їх заодно запропонували вжити й терористам. «У терористів і тих, хто їх штовхнув на цей жахливий злочин, вибір був великий», — пишуть Аргументы и факты.

Скриншот – aif.ru

Факт: Немає жодних доказів причетності України до організації теракту в Підмосков’ї, відповідальність за це взяв на себе ІДІЛ. В українській армії не використовують психотропні засоби, цю дезінформацію російський агітпроп поширює протягом усієї війни в Україні.

StopFake раніше спростовував фейки про те, що українських військовослужбовців навмисно «накачують наркотиками» перед боєм. Такі наративи фіксувалися і на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Фейк: Міжнародні ЗМІ масово пишуть про те, що за терактом у «Крокусі» стоять США, Київ та Великобританія

У мережі поширюються скриншоти матеріалів, які буцімто були опубліковані на сайтах відомих міжнародних ЗМІ, і в яких стверджується, що у теракті в РФ нібито винні США, Україна та Великобританія, і що варто «підняти питання про рівень співробітництва України з ісламськими терористичними угрупованнями».

Скриншот – spiegel.ltd

Факт: Ці скриншоти є фейковими, і вони створені масово з метою скомпрометувати Україну та союзників. 

Російська пропаганда неодноразово розповсюджувала під час повномасштабної війни фотофейки, які використовують символіку відомих міжнародних медіа, щоб надати цим наративам більшої авторитетності. Але і цього разу пропагандистів видає те, що в оригінальних ЗМІ таких матеріалів немає, фейкові матеріали поширюються з лінками, до яких західні ЗМІ не причетні (наприклад, spiegel.ltd, а не spiegel.de, як мало б бути), а на Заході організатором теракту визнано Ісламську державу.

Фейк: В українських школах дітей змушують малювати теракт у Підмосков’ї

Щодо теми теракту в РФ та «провини України» з’явилося й безліч абсурдних фейків. Приміром, користувачі в соцмережах почали розповсюджувати дитячі малюнки, на яких зображено палаючу будівлю та люди, а зверху над будівлею дописано, що це нібито «Крокус Сіті Хол». 

Скриншот – x.com

Факт: Насправді підпис «Крокус сіті» був доданий на фото за допомогою фоторедактора, що показує інструмент FotoForensics. Звичайно ж, в українських школах ніхто не давав таких завдань, і ця інформація є цілковитою вигадкою. 

Скриншот – fotoforensics.com

Отже, Кремль використовував різні способи та типи фейків, щоб дискредитувати Україну в очах міжнародної спільноти,  але так і не зміг навести достовірні факти, які б вказували на причетність України до організації теракту у Підмосков’ї. Наразі дані іноземних розвідок підтверджують, що теракт був організований терористичною організацією «Ісламська держава», і саме це угруповання взяло на себе відповідальність після події.

Джерело