Фейк: В Україні «пропонують не скасовувати воєнний стан навіть після закінчення війни, — Politico»

Ані на сайті Politico, ані в будь-якому іншому достовірному джерелі немає слів Андрія Єрмака про продовження воєнного стану в Україні «після війни». Старший радник керівника Офісу президента Дарія Зарівна наголосила, що ймовірна цитата Єрмака виданню Politico  цілковито вигадана. Метою таких інформаційних кампаній є дискредитація української держави та наратив про перетворення України на диктатуру.

У соціальних мережах та на російських сайтах масово поширюють інформацію про те, що очільник Офісу президента України Андрій Єрмак в інтерв’ю американському виданню Politico нібито запропонував не скасовувати воєнний стан.

«Він вважає, що після закінчення війни всі українці мають у вигляді трудової повинності відновлювати країну в режимі воєнного стану. А коли він закінчиться, тобто через 5–10 років, можна буде перейти на мирний час. (…) В Україні повертається кріпосне право. Ну, як ви там, нераби?», — пишуть користувачі соцмереж.

Скриншот – facebook.com

Насправді ця новина є черговим фейком російської пропаганди. Нам не вдалося знайти такої цитати Андрія Єрмака ні на сайті Politico, ні в будь-якому іншому достовірному джерелі. Очевидно, що «слова Єрмака» були просто вигадані для того, щоб вкотре дискредитувати Україну та поширити наратив про «нелегітимність української влади» через неможливість проведення президентських виборів, а також про «диктатуру» в країні.

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки наголошують, що така інформація є безглуздим фейком. «На сайті Politico немає подібних заяв від голови Офісу президента. Також на фейк відреагувала старша радниця керівника ОП Дарія Зарівна».

«У соцмережах розповсюджують фейк з буцімто цитатою керівника Офісу Андрія Єрмака виданню Politico, яка є цілковито і повністю вигаданою. Жодних таких коментарів Андрій Єрмак не давав. Завжди перевіряйте інформацію!» — написала Зарівна у своєму Telegram-каналі.

Крім того, головний редактор порталу Хвиля Юрій Романенко, чий скриншот зі сторінки в Meta навела як приклад Дарія Зарівна, видалив свій попередній допис і написав новий. Він підтвердив, що не знайшов в інтерв’ю Андрія Єрмака цитати, яка вже встигла викликати громадський резонанс, повідомляє українське видання Фокус. «Шкодую, що Єрмак не розповів Politico інформацію, що після війни Україна збереже військовий стан. Низка великих українських телеграм каналів підкинула цю тезу, я теж підняв, але пішов в Politico and Politico Europe і ніде не знайшов. Так що ніякої обману не буває! Нами досі керують найвеличніші лідери всіх часів!» – написав Романенко.

Українські сайти Канал 24, Фокус, Перший криворізький, Еспресо, Главком  також повідомили про цей фейк російської пропаганди. Тобто для створення цієї дезінформації було використано вже поширений прийом «цитування» іноземних ЗМІ, а також українських політиків для надання фейковій інформації більшої достовірності в очах користувачів соцмереж.

StopFake продовжує викривати схожі фейки у матеріалах «Фейк: Україна не випускає громадян африканських країн і “насильно” їх мобілізує — ABC News», «Маніпуляція: Українське командування накачує військових кетаміном, щоб подолати страх перед боєм — Time», «Маніпуляція: Канада фінансує “відправлення українських жінок одними з перших на розмінування особливо небезпечних територій”».

Джерело