САМІТ СВІТОВОГО КОНҐРЕСУ УКРАЇНЦІВ: ЗУСТРІЧІ ТА ДИСКУСІЇ ЗАДЛЯ ПЕРЕМОГИ

12-15 квітня у Бухаресті відбувався саміт Світового Конґресу Українців – зібрання, яке відвідали понад 200 очільників та представників українських громад із 55 країн та 5 континентів світу.

Усе – аби окреслити стратегії подальшої підтримки України й захисту її інтересів в умовах безпрецедентних безпекових та екзистенційних викликів.

“Наші три пріоритети – допомогти досягти Україні перемоги, відбудувати Україну й створити сильний український світ. Усі наші проєкти, про які йшлося на саміті – чи це конфіскація російських активів, чи це підвищення військової допомоги, чи це гуманітарна допомога – на кожному рівні збігаються з трьома пріоритетами СКУ”, – сказав президент СКУ Павло Ґрод.

Офіційна зустріч розпочалася 12 квітня з вшанування памʼяті полеглих українських захисників. Відкривали саміт представники румунського уряду, міжнародні експерти, дипломати, почесні гості, партнери, прихильники та друзі СКУ. Зокрема, з вітальним словом виступили Павло Ґрод, президент СКУ, Микола-Мирослав Петрецький, віцепрезидент СКУ в регіоні Східної Європи й голова Союзу українців Румунії, Лумініца Одобеску, міністерка закордонних справ Румунії, Віктор Опаскі, державний радник з канцелярії Прем’єр-міністра, генерал-майор Габрієл Ангел, радник міністра національної оборони Румунії, Ігор Прокопчук, посол України в Румунії, Гевін Бучан, посол Канади в Румунії, Мар’яна Беца, пані посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України з питань світового українства.

Відбулася церемонія вручення найвищої нагороди Світового Конґресу Українців – медалі святого Володимира.

Другий день саміту, 13 квітня, розпочався з панелі “Єдність та сила українських громад – запорука сильного успіху”. Учасники говорили про інтеграцію українських переселенців у громади, сприяння їхнього повернення в Україну, механізми протидії русскому міру та шляхи розбудови молодіжного руху в діаспорі. Модерувала розмову Ярослава Хортяні, друга віцепрезидентка СКУ, голова Світової федерації українських жіночих організацій.

Способи боротьби з російської пропагандою та механізми протидії “русскому міру” обговорили на сесії за модерації Павла Садохи, віцепрезидента СКУ в Південній Європі.

Про підтримку українських вимушених переселенців та їхню інтеграцію в українські громади, а також про їхнє повернення в Україну йшлося на сесії, яку також модерувала Ярослава Хортяні.

“Пріоритет української держави в тому, щоб українці поверталися, але треба створити умови для повернення, адаптації та реінтеграції”, – сказала Марʼяна Беца, пані посол з особливих доручень МЗС України з питань світового українства.

Молодіжний рух у діаспорі – ще одна тема, про яку дискутували учасники саміту СКУ.

Йшлося про визначальну роль українознавчих шкіл за кордоном у збереженні національної ідентичності, проблеми та перспективи української освіти у діаспорі, шляхи та методи подолання освітніх викликів. Також відбулася презентація нових освітніх ініціатив задля розвитку української освіти у світі. Дискусію модерувала Наталя Пошивайло, віцепрезидентка СКУ у країнах Океанії та Азії.

Дискусію про українську освіту і повернення в Україну та шляхи подолання освітніх втрат модерував Павло Садоха, віцепрезидент СКУ в регіоні Південна Європа. А розмову про успішні приклади українських шкіл за кордоном, а також збільшення та інтеграція учнів в українські школи, що вже існують, провадила Наталія Пошивайло.

“Адвокаційна робота на підтримку України” – назва третьої панелі саміту. Учасники обговорили дієві практичні інструменти адвокації у різних регіонах світу. Сесії окреслили сфери впливу на уряди через громадські акції та медіа, а також адвокаційні інструменти у різних регіонах світу, можливості громади в обмежених адвокаційних рамках.

Про вплив на уряди через громадські акції та медіа йшлося на сесії, яку модерував Ігор Хохоляк, голова Товариства Українців у Бельгії.

На розмові під очільництвом Зенона Коваля, члена Екзекутивного комітету СКУ від Європейського Конгресу Українців, теж дискутували про комунікацію та адвокацію у різних країнах світу.

Країни-члени НАТО повинні надати Україні запрошення до вступу в Альянс на саміті у Вашингтоні у липні 2024 року. Запрошення не дорівнює автоматично вступу в організацію, але стане чітким і сильним сигналом путіну, що Захід рішуче стоїть з Україною, захищатиме мир і не дозволить занурити світ у вир нового глобального конфлікту. До такого та інших висновків дійшли спікери панельної дискусії, присвяченої процесу інтеграції України у НАТО.

У дискусії взяли участь Курт Волкер, колишній спецпредставник Держдепартаменту США з питань України, Пітер ван Праг, президент Галіфакського міжнародного безпекового форуму, та Євген Перебийніс, заступник Міністра закордонних справ України. Модерував дискусію президент СКУ Павло Ґрод.

Як СКУ може наблизити перемогу України? На зустрічі представили роботу ініціативи “Unite With Ukraine”, яка вже понад 2 роки системно допомагає захисникам України. Президент СКУ зробив оголошення про кошти на три броньовані швидкі автомобілі під медичну евакуацію, що їх передав анонімний жертводавець напередодні Саміту. Автомобілі закуплять і передадуть вже найближчим часом для потреб Парамедиків національної поліції Донецької області.

Павло Ґрод нагородив парамедиків поліції Донеччини Іллю Петренка та Олександра Савенка почесними нагородами СКУ. У відповідь парамедики зробили особливий подарунок СКУ – стяг свого підрозділу.

Дискусію про допомогу Україні через військову підтримку очолив Андрій Потічний, директор ініціативи СКУ “Unite With Ukraine”.

Досвідом залучення гуманітарної підтримки та коштів поділилися Микола-Мирослав Петрецький, віцепрезидент СКУ в регіоні Східної Європи, голова Союзу українців Румунії, Юрій Данилишин, віцепрезидент СКУ в Південній Америці, а також Олена Коцева, голова Асоціації українських організацій Болгарії “Мати Україна”, під час експертної сесії, присвяченої допомозі України. Модерував розмову Роман Микитенко, віцепрезидент СКУ в Північній Європі.

Евген Чолій, президент СКУ (2008-2018), модерував дискусію про конфіскацію та передання Україні заморожених активів росії за кордоном.

Дискусію про відбудову України під час та після перемоги модерував Зенон Поточний, віцепрезидент СКУ з операційних питань. Проєкт СКУ “Energize Ukraine” представив Ярема Ковалів, директор ініціативи. Олександра Азархіна, заступниця міністра інфраструктури України, розповіла про нагальні потреби у відновленні енергетичної інфраструктури.

На фінальній сесії представили напрацювання Саміту.

 

https://www.ukrainianworldcongress.org/ua/

 

  

Джерело