Фейк: Французькі військові зґвалтували 23 жительки Нової Каледонії – Human Rights Watch

Правозахисна організація Human Rights Watch не робила таких заяв. Відео, на якому можна побачити логотип Human Rights Watch, було підроблено. Спочатку повідомлення про масові зґвалтування у Новій Каледонії почали поширюватися проросійськими анонімними каналами в Telegram.

У мережі із посиланням на Human Rights Watch поширюється повідомлення про те, що 23 жительки Нової Каледонії нібито були зґвалтовані французькими військовими. Також заявляється, що таких випадків буцімто більше – але місцеві жителі просто бояться повідомляти про це.

«Жахлива історія з «цивілізованого» світу. Французький контингент у Каледонії чинить свавілля. Зафіксовано 23 випадки зґвалтувань, половина жертв молодші за 16 років. Правозахисники розповіли, що місцевих мешканців французи затримують без жодних пояснень, проникають у будинки, представляючись гуманітарними місіями», – йдеться у дописах.

Скриншот – facebook.com

У травні 2024 року через незгоду місцевих жителів із виборчою реформою на островах Нової Каледонії спалахнули протести. Внаслідок заворушень, мародерства та підпалів загинули 7 людей, зокрема й два жандарми, ще сотні отримали поранення. Нагадаємо, 1946 року Нова Каледонія отримала статус заморської території Франції.

Вперше це повідомлення з’явилося в Telegram-чаті на каналі відомого російського пропагандиста, директора Інституту політичних досліджень Сергія Маркова, після чого його взялися активно розповсюджувати анонімні Telegram-канали.

У публікаціях зазначено, що про масові зґвалтування нібито повідомляють правозахисники з Human Rights Watch. Деякі Telegram-канали на підтвердження публікують двохвилинний відеоролик із логотипом правозахисної організації. А такі російські ЗМІ, як EADaily взагалі не надали жодного посилання на своє джерело. 

Скриншот – eadaily.com

Насправді інформація, що поширюється в мережі, є вигадкою. 

Почнімо з того, що у Human Rights Watch не робили таких заяв. Інформація про 23 зґвалтовані жінки Нової Каледонії відсутня як у соцмережах правозахисної організації, так і на їхньому сайті. Ба більше, на їхньому сайті взагалі відсутня будь-яка інформація про події в Новій Каледонії. 

Журналісти StopFake звернулися за коментарем до Human Rights Watch, але на момент публікації цього матеріалу поки так і не отримали відповіді. 

Повідомлення про масові випадки зґвалтування французькими військовими у Новій Каледонії також відсутні у світових ЗМІ, незважаючи на те, що ця тема перебуває у фокусі їхньої уваги. 

Відеоролик, який розповсюджує низка користувачів мережі, найімовірніше, є підробленим. По-перше, його немає на жодній з офіційних сторінок Human Rights Watch у соціальних мережах. По-друге, справжні ролики Human Rights Watch значно коротші – приблизно 30 секунд, – тоді як тривалість відео, що шириться мережею, майже 2 хвилини. По-третє, оригінальні ролики виглядають інакше – ключові моменти у тексті виділено синім. Також примітним є той факт, що відео, яке розповсюджується в мережі, має співвідношення сторін 16:9, тоді як всі  справжні ролики Human Rights Watch – 9:16. Для створення відеоролика було використано фото- та відеоматеріали з відкритих джерел. 

Скриншот – колаж StopFake

Слід зазначити, що інші правозахисні організації також не зафіксували фактів сексуального насильства над жительками Нової Каледонії.

Журналісти StopFake раніше спростовували неправдиву інформацію про те, що у Франції нібито усунули від супроводу естафети Олімпійського вогню всіх поліцейських-мусульман.

Джерело