Маленькі ляльки наближають велику Перемогу
У рамках Міжнародного освітнього культурно-мистецького проєкту “Кримськотарські студії”, з вересня 2023 року успішно відбулось три виставки, що дозволяють познайомитись з кримськотатарською культурою, традиціями та обрядами:Відкриття виставки “Обрядові та оздоровчі традиції кримських татар кінця 19 – початку 20 ст.” у Національному музеї медицини України. Почесний гість заходу – лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.
- “Відкриття” в Національному музеї літератури України 14 вересня-28 жовтня 2023 року;
- “Обрядові та оздоровчі традиції кримських татар кінця 19 – початку 20 ст.” у Національному музеї медицини України 26 січня – 1 березня 2024 року;
- “Крим. Відкриття”, що відбувається з 25 квітня до 27 травня 2024 року у Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці ім.В. Г. Заболотного.
Виставки дають унікальну можливість зануритись у чарівну атмосферу Криму кінця 19 – початку 20 століття. Мета виставок – популяризація кримськотатарської культури і традицій в Україні та світі. Виставки є частиною “Міжнародного освітнього культурно-мистецького проєкту “Кримськотатарські студії” ГО “Обрядова культура України”, Німецько – української спілки “Колос”, Творчої групи “Авторська лялька мотанка та арт салону кримськотатарської культури “SandIQ-Скриня”, кримськотатарський ліцей “Бірлік-Скул”. Інформаційний партнер проєкту – Національна агенція промоції культури України.
Авторка і керівник проєкту – голова ГО “Обрядова культура України” Валерія Левківська, науковий консультант проєкту – співзасновниця ГО “Обрядова культура України”, кандидатка філологічних наук, доцент, експертка з нематеріальної культурної спадщини, експертка Українського культурного фонду Валентина Телеуця, координаторка проєкту – віце-голова німецько-української спілки “Колос” Тетяна Золочевська.
Загальний вигляд виставки “Відкриття” в Національному музеї літератури України
Проєкт є платформою для ознайомлення, вивчення та популяризації кримськотатарської культури. На виставках відбулись засідання літературного клубу проєкту, театральної, хореографічної та декоративно-ужиткової секцій проєкту “Кримськоатарські студії”.
Кримськотатарські традиції у 63 лялькових композиціях презентули 39 майстринь – лялькарок від Творчої групи “Авторська лялька-мотанка” з України та діаспори. (Німеччини, Португалії, Бразилії, Болгарії, Франції та Канади).
Роботу над створенням лялькових композицій розпочали у листопаді 2022 року. Це були важкі часи масованих бомбардувань України, постійних відімкнень світла та тепла.
Створенню лялькових композицій передувало занурення в кримськотатарську культуру, через ознайомлення з етнографічними матеріалами, музейними експозиціями, старими фото та картинами. Майстрині з натхненням вивчали кримськотатарську. Серед учасниць виставки і кримськотатарські майстрині, і майстрині, для яких Крим не просто географічна назва!
Урочисте відкриття виставки “Крим. Відкриття” присвяченої 80 роковинам депортації кримських татар у Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці ім.В.Г. Заболотного.
Кожна лялькова композиція емоційно та різноманітно передає сцени буденного і святкового життя, обряди, традиції та побут кримських татар.
Презентація результатів виставки “Відкриття” в Кризовому медіа-центрі. Український дім
Лялькові композиції розмістилися на семи фонах: “Орнамент “Орьнек”, “Море і гори Криму”, “Весілля на чоловічій половині”, “Традиційні свята на жіночій половині”, “Жителі Бахчисараю”, “Біля фонтану”, “Старий Крим”. Вони вразили не тільки шанувальників ляльки, а й зацікавили вибагливих етнографів. Творчі знахідки майстринь, детальне відтворення костюма кримських татар зробили виставку яскравою та унікальною подією культурного життя України.
Маленькі ляльки на культурному фронті наближають велику Перемогу.