Онлайн-школа української мови та культури для дітей за кордоном

Ця історія про одну українську дівчинку, яких сьогодні у світі тисячі.

Знайомтеся – Христя, любить малину, маму і мову. У свої 4 роки разом з мамою розпочала навчати дітей (і деяких дорослих) української мови через веселі відео. Дівчинку підтримували українські зірки – Onuka, Аlyona Аlyona, Тарас Тополя, Христина Соловій, Євген Клопотенко та інші, які теж долучилися до створення відео. За пів року до повномасштабної війни Христю називали “наймолодшою вчителькою української мови” .

…але війна змінює статуси. Сьогодні Христя мешкає зі своєю сім’єю за кордоном. Тут дівчинка активно інтегрується, як і усі діти, в іншомовне середовище – ігри, читання, навчання – де все навколо відбувається не українською… Тому Христя, яка нещодавно навчала інших, як правильно говорити українською мовою, тепер сама потребує навчання, аби не забути рідного.

І таких діток, як Христя, сьогодні у світі дуже багато, і вони – це теж майбутнє України, тому важливо, щоб українські діти за кордоном зберегли зв’язок з Батьківщиною.  Дуже добре, якщо за кордоном є можливість відвідувати українські осередки. Проте, на жаль, не в усіх вона є. Христя сьогодні мешкає в регіоні,  де немає поблизу суботніх чи недільних шкіл для українських дітей. Тому, щоб зберегти свою мову та національну ідентичність, понад рік тому я, мама Христі, заснувала онлайн-школу “Цвітˮ. Ця назва асоціюється з  висловом: “Нашого цвіту по всьому світу”Бо сьогодні, на жаль, так і є.

Мета школи – створити для українських дітей якісну можливість спілкуватися українською з ровесниками, де б вони не мешкали – в Данії, Німеччині, Канаді, США чи Японії. Вже сьогодні у школі навчаються діти з 15 країн світу! Наприклад,  Христя навчається з Софійкою з Німеччини, Романом з Польщі, Маріель з Бельгії та Владом з Нідерландів.  

Щосуботи школа “Цвіт” запрошує дітей на суботні онлайн-заняття, присвячені культурі, традиціям, історії та літературі України. Формат зустрічей дуже різний і завжди цікавий. Це читацький клуб, на якому діти мають змогу познайомитися особисто з українськими дитячими письменницями (цього навчального року на зустрічі завітали Галина Вдовиченко, Марко Терен, Дарія Корній та ін.).

Розмовний клуб, де учні обговорюють українські традиції, наприклад, про святкування Великодня чи роль квітів в українській обрядовості та мистецтві. Напевно, найцікавіші для дітей майстерки, на яких є можливість виготовити власноруч листівку до Дня матері, намалювати писанку чи, навіть, навчитися вишивати хрестиком! Усі суботні заняття  БЕЗКОШТОВНІ! Лише потрібно попередньо зареєструватися: (https://forms.gle/xR6xEd6DuSE7KaWj6) та обрати події, які дитині будуть найцікавіші відповідно до віку та мовного рівня.

Актуальна афіша подій опублікована на сторінках школи у соціальних мережах: (https://linktr.ee/Tsvit).

Українські діти, які мешкають за кордоном, мають різні потреби щодо вивчення української – хтось вивчає її від початків, а комусь потрібна українська за програмою української школи, аби потім повернутися в Україну і скласти академічну різницю. Тому, якщо є потреба, крім суботніх занять, діти можуть зареєструватися на уроки української  у будні дні.  У школі є пробні уроки, аби якісно визначити мовні потреби кожної дитини і запропонувати комфортну групу для навчання. 

Учні школи – це діти, зазвичай,  від 4 років. Проте є і винятки – бувають і 3-річні дошкільнятка, які швидко інтегруються в онлайн-взаємодію з вчителем і одногрупниками. Процес вивчення чи удосконалення іншої мови з раннього віку – справді ефективний. Бо діти граючись вивчають мову легко і природно. Процес навчання моніторить дитяча психологиня, яка надає індивідуальні консультації стосовно кожного учня школи.  

У школі є можливість стипендійного навчання для дітей, що виїхали після початку повномасштабної війни, дітей воїнів ЗСУ та дітей волонтерів за кордоном. 

Творімо цвіт нації разом! Бо ті, кого сьогодні називають “діти війни”, є насправді, “дітьми Перемоги”.

  

Джерело