«Екосистема твоєї бульбашки»: У Києві відбувся круглий стіл проєкту «СпоЖити»
8 червня в Патріаршій курії при Патріаршому соборі Воскресіння Христового УГКЦ відбувся круглий стіл екопросвітницького проєкту спожити «СпоЖити» за ініціативи Патріаршої комісії у справах молоді УГКЦ.
Про це повідомляє пресслужба комісії на сайті «ДивенСвіт».
Молодь обʼєдналася для обговорення актуальних екологічних тем і проблем. Дискутували на тему «Екосистема твоєї бульбашки». Розпочали зі спільної молитви та вітального слова координатора проєкту о. Романа Демуша, заступника голови Патріаршої комісії у справах молоді УГКЦ. Він подякував учасникам за присутність і наголосив, як важливо вміти слухати та черпати все те, що нам дають добрі вчителі.
Першою дискусією модерувала п. Софія Несін, голова Київського осередку ТУСК «Обнова». Говорили про екологію шуму та як він впливає на організм людини фізично і психологічно, як відновити баланс.
Зокрема, п. Наталія Сиротич, психолог Благодійного фонду «Карітас-Київ», PhD (доктор філософії), арттерапевт, член Української асоціації християнської психології, член Асоціації дитячих та сімейних психологів України, поділилася: «Психологічно це має великий вплив на нас. Через стрес ми зазнаємо сильних емоційних коливань. Щоб допомогти нашому мозку легше пережити такі стани, можемо під час сирен слухати в укритті музику, доречно мінімалізувати кількість речей у помешканні чи офісі, оминути візуальні картинки, натомість читаючи текстові новини, варто збільшити кількість приємного шуму, скажімо, голосів близьких людей».
Отець Роман Романович, референт Бюро з питань екології Київської архиєпархії УГКЦ, додав: «Людина — частинка природи, саме в довкіллі черпаємо сили і сповнюємося внутрішньої гармонії. Природа — найкращий вчитель. Якщо хочемо почуватися добре, маємо дивитися, як усе облаштовано у природі».
Наступна панельна дискусія стосувалася екології молитви, її модерував о. Михайло Крамар, голова Молодіжної комісії Київської архиєпархії. Говорили про все, що зайве в молитві, про духовний розвиток та пропозиції, що нас оточують.
Отець Олег Карпенко, ліцензіат біблійного богослов’я, розповів про те, що Біблія каже про молитву, та те, якою вона має бути: «Розмова з Богом має бути діалогом, а не монологом. Бог — це любов, тож після зустрічі з Ним маємо ставати кращими, змінюватися. Добра екологічна молитва — щира, теоцентрична, відкрита, під час якої людина готова почути і змінитися».
Про «лакмусові папірці» підозрілих пропозицій говорив о. Микола Сулима, канцлер Патріаршої курії УГКЦ: «Багато молодих людей нині отримують негативний досвід, проходячи через різні деструктивні релігійні рухи. Ці спільноти часто намагаються зруйнувати її внутрішній світ. Молитва в тих рухах досить специфічна — з нашарування шумів. Найважливіша порада серед сучасних викликів — будьмо з Христом, у церкві й маймо доброго вчителя, який би провадив нас у духовному житті».
Третя частина стосувалася екології погляду, яку модерувала п. Юлія Сиротюк, секретар Патріаршої комісії у справах молоді УГКЦ. Спікери обговорювали питання реклами та як вона може вплинути на людські цінності і знищити цілу екосистему.
Отець Андрій Боднарук, адміністратор Патріаршого собору Воскресіння Христового УГКЦ, голова Пресбюро Київської архиєпархії УГКЦ, поділився: «Передусім потрібно не вестися на „діалог маркетингу“. Розуміти, що нам потрібно, а що — ні. Не варто давати можливість файлам „cookie“ вибирати замість нас. Усю рекламу не прибереш і не заблокуєш — треба навчитися ігнорувати».
«Кожна реклама нам щось пропонує, намагається замість нас вибудувати пріоритети та нав’язати певну систему цінностей. На жаль, сьогодні замість того, щоб любити те, що цінне, світ цінує те, що любить. Важливо осмислити її і не робити так, а натомість відкривати для себе правдиві християнські цінності», — наголосив о. Роман Демуш, заступник голови Патріаршої комісії у справах молоді УГКЦ.
Завершився захід цікавим вокшопом — презентацією валізи енергоефективності о. Романа Романовича, референта Бюро з питань екології Київської архиєпархії УГКЦ.
Учасники змогли побачити та випробувати прилади енергоефективності, почути практичні поради енергозаощадження та почути про цікаві книжки й ігри від екобюро.
Джерело: Департамент інформації УГКЦ