Фейк: Музиканти Київського симфонічного оркестру «втекли з України»

З самого початку повномасштабного вторгнення оркестр перебуває на санкціонованих Міністерством культури закордонних гастролях, таким чином популяризуючи українську культуру.

«Київський симфонічний оркестр у повному складі втік за кордон, щоб отримати там притулок» — таку інформацію поширюють проросійські джерела.

Пропагандисти пишуть, що музиканти виїхали для участі у культурному фестивалі, однак вирішили не повертатися, а отримати житло у німецькому місті Монхайм-на-Рейні. Також у публікаціях зазначається, що оркестр на дві третини складається з чоловіків мобілізаційного віку — таку статистику неможливо знайти більше ніде в мережі. Вірогідно, пропагандисти просто вигадали її, аби новина здавалася більш сенсаційною.

Скриншот — Telegram 

Однак ця інформація не відповідає дійсності. Насправді оркестр з самого початку повномасштабного вторгнення абсолютно легально перебуває на гастролях за кордоном — тур був санкціонований Міністерством оборони, Міністерством культури та інформаційної політики та Державним агентством з питань мистецтв та мистецької освіти, про що оркестр повідомляв на офіційному сайті.

Музиканти так пояснили бажання продовжувати концертну діяльність за кордоном: «Українські музиканти сьогодні мають стати голосом України та голосом тих українців, котрі через військову агресію росії його вже не мають. Для усіх них, ми маємо захищати та поширювати українську культуру, спонукаючи людей по всьому світу почути безстрашних українців, які виборюють мир для всієї Європи. Вшанувати людей, чиї життя стали надто дорогою ціною за свободу. Допомогти нам зброєю для того, щоб зупинити ці втрати та наблизити українську перемогу якомога скоріше.» Програма туру «Voice of Ukraine» презентувала європейським слухачам українську оркестрову музику від її зародження у 1770–х роках до шедеврів XX століття.

Підставою для фейку російської пропаганди стала новина про те, що Київський симфонічний оркестр отримав трирічну резиденцію у німецькому місті Монхайм-на-Рейні. Автор ініціативи Мартін Вітковскі пояснив, що бажання запросити музикантів пов’язано не тільки зі співчуттям до війни в Україні, а з хорошою репутацією колективу, музиканти якого мають чудову освіту та якісно виконують свою роботу. Директор оркестру Олександр Зайцев також зазначив, що ансамбль оформив офіційне відрядження згідно з чинним законодавством України, аби відстоювати інтереси України та представляти вітчизняну культуру за кордоном: «Саме під час офіційного прийому оркестру в Бундестазі проводилось історичне голосування щодо надання чи ненадання Україні важкого озброєння в квітні 2022 року. Оркестр дав ексклюзивний сольний концерт 29 червня 2022 року на Саміті країн НАТО в Національному музеї Прадо в Мадриді перед президентами всіх країн НАТО та країн партнерів Альянсу». Отже, повідомлення про те, що Київський симфонічний оркестр «втік» за кордон задля отримання притулку — чергова маніпуляція російської пропаганди. 

Спростування іншої дезінформації про українців за кордоном читайте у матеріалі Фейк: Французькі компанії тестують косметику на українських біженках – BFM TV.

Джерело