Фейк: Олена Зеленська придбала автомобіль Bugatti Tourbillon за 4,5 мільйони євро

Новину поширив фейковий акаунт, що видає себе за працівника автосалону, однак сам офіс Bugatti спростував цю інформацію. 

Перша леді Україна стане власницею автомобілю Bugatti Tourbillon вартістю 4,5 мільйони євро — таку інформацію поширюють проросійські ресурси. Пропагандисти посилаються на відео чоловіка, який видає себе за працівника французького офісу Bugatti, і розповідає, нібито саме він показував Зеленській нову автівку за два тижні до офіційної прем’єри. Першій леді буцімто настільки сподобалася машина, що вона одразу придбала та оплатила її вартість, про що нібито свідчить відповідний інвойс.

У проросійських джерелах вже далеко не вперше поширюються новини про нібито «захмарні витрати» Олени Зеленської — раніше ми спростовували повідомлення про те, що дружина президента України витратила понад мільйон доларів на прикраси Cartier та «просадила на новорічний шопінг 40 тисяч євро» під час ділового візиту до Парижа. 

Скриншот — Telegram

Однак ця новина вчергове виявилася фейковою. Акаунт в Instagram «працівника Bugatti», який першим поширив інформацію, має всі ознаки фейкової сторінки. Він містить усього 4 публікації — це стокові фото автомобілей — перша з яких була опублікована всього кілька днів тому, проте на профіль підписано понад 5 тисяч користувачів. Вірогідно, це боти, покликані надати більшої солідності акаунту. Після поширення новини зловмисники спочатку спочатку зробили цей профіль приватним, а потім узагалі видалили його. У мережі нам не вдалося знайти жодних доказів того, що людина на ім’я Jacques Bertin працює чи колись працювала у Bugatti. Більш того, сайт франкомовного «медіа» Verite Cachee, які одними з перших опублікували цю новину, був створений менше двох тижнів тому, а саме 22 червня. Є всі підстави вважати, що це — пропагандистський ресурс для поширення кремлівських наративів, який тільки маскується під авторитетне західне медіа.

Для остаточної певності ми звернулися до пресофісу Bugatti. Директорка з маркетингу та комунікацій фірми Ніколь Аугер повідомила нам, що зазвичай Bugatti не розкриває персональної інформації своїх клієнтів, однак цього разу вони вирішили зробити виняток та провести внутрішню перевірку — з’ясувалося, що Олена Зеленська не купувала ні Bugatti Tourbillon, ні будь-які інші автівки цього виробника. 

Дезінформацію про так звані «дорогі покупки» і «марнотратство» Володимира Зеленського та його оточення Росія поширює багатьма мовами та у різних країнах — подібні фейки також фіксуються у країнах Європи та Латинської Америки. Детальніше про поширення цього наративу читайте у дослідженні Зеленський і його дружина витрачають західні гроші на предмети розкоші або марнують військові ресурси: дезінформаційні кампанії, що циркулюють від Грузії до Аргентини, яке підготували наші партнери, іспанські фактчекери з Maldita.es.

Джерело