1 липня – День Канади

У цей день 157 років тому колонії та провінції Британської Північної Америки об’єдналися у єдину федеративну країну із назвою Канада.

День Канади – це державне свято Канади, яким відзначається підписання “Акту Британської Північної Америки” та створення Канади з двох британських колоній і однієї провінції Британської імперії, що мала статус британського домініону.

Іноді його називають “Днем народження Канади”, що символізує формальне об’єднання 1 липня 1867 року британських колоній Нова Шотландія, Нью-Брансвік і провінції Канада (яку Конституційним актом 1867 було розділено на дві провінції: Онтаріо та Квебек) у єдину федеративну країну із назвою Канада. В результаті підписання цього Акту у складі Канади було сформовано чотири провінції: Нова Шотландія, Нью-Брансвік, Онтаріо і Квебек.

Хоч 1 липня 1867 Канада й отримала статус домініону, проте Британський парламент зберіг для себе можливість обмеженого контролю політики Канади аж до 1982 року.

20 липня 1868 року Генерал-губернатор Канади Чарльз Монк видав Королівську декларацію, про святкування річниці створення Канади. Державне свято День Домініону не святкували до 1879-го, оскільки більшість громадян тодішньої Канади вважали себе британцями, а не канадцями. Перше офіційне святкування Дня Домініону відбулося лише в 1917 році, у п’ятдесяту річницю створення Канади.

У 1946 році член Палати Громад з Квебеку Філіас Коте  вніс законопроєкт з метою перейменувати “День Домініону” на “День Канади”. Палата Громад прийняла закон, проте Сенат Канади запропонував змінити назву на “Національне свято Канади” (National Holiday of Canada) і повернув закон у Палату Громад. Однак цю пропозицію Сенату було відхилено. Перше щорічне святкування Дня Канади відбулося на Парламентському пагорбі в Оттаві у 1958 році.

Акт про Британську Північну Америку, який ознаменував у свій час народження нової держави і уособлював протягом більш ніж ста років її конституцію, був замінений новою конституцією Канади в 1982 році. Передача конституційної влади від Великобританії Канаді відбулася на Парламентському пагорбі в Оттаві, де Королева Єлизавета II оголосила новий документ.

Канадці святкують День народження своєї країни з величезним ентузіазмом. Багато тисяч людей беруть участь у святах на Парламентському пагорбі. Звичним явищем на вулицях канадських міст став в цей день перекритий рух транспорту. У всіх кінцях країни проводяться святкові церемонії і паради, концерти та вистави на відкритому повітрі, виступи хорів та оркестрів. У багатьох містах ввечері влаштовуються розкішні святкові феєрверки.

В країні також встановлено традиційний ритуал проведення національного свята, організацією якого опікується Національний Комітет (спеціально створена федеральна урядова організація). Відбувається величаво-урочистий проїзд Генерал-губернатора. Тривають численні концерти на Парламентському пагорбі та у сотнях місцевих громад, телевізійні шоу та феєрверки.

  

Джерело