Фейк: На зустрічі у Києві прем’єр Угорщини Орбан не потис руку Зеленському

Насправді під час свого візиту до Києва прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан кілька разів потиснув руку президентові України Володимиру Зеленському. Для фейку, який поширюється в соціальних мережах, було використано стоп-кадр із відео, зроблений безпосередньо перед тим, як два лідери потиснули один одному руки.

Користувачі соцмереж поширюють фотографію прем’єр-міністра Угорщини та президента України, на якій Віктор Орбан дивиться на простягнуту руку Володимира Зеленського. Користувачі припускають, що прем’єр-міністр Угорщини спеціально відмовився вітати українського лідера, потиснувши руку, як того вимагає міжнародний протокол, і дають різні інтерпретації того, що відбувається, наприклад – «з гнидою вітатись – зашквар» або навіть «Орбан має імунітет від прокляття Зеленського».

Скриншот – Х.com Скриншот – Х.com

Другого липня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан прибув до Києва для переговорів із президентом України Володимиром Зеленським. То був перший візит угорського політика за час повномасштабного російського вторгнення в Україну. Хоча український президент кілька разів запрошував Орбана до Києва, і такі заклики відвідати Україну звучали ще у квітні 2022 року. Тоді прем’єр Угорщини не засудив Росію за масові вбивства цивільного населення в Бучі, натомість, за повідомленнями низки джерел, прямо заявив: «Покажіть нам докази, що це не інсценовано».

Під час повномасштабної війни Віктор Орбан послідовно проводив прокремлівську політику – неодноразово виступав проти вступу України до НАТО та ЄС, проти санкцій щодо Росії, підриваючи зусилля Заходу з надання допомоги Україні та підтримуючи тісні стосунки з Москвою. Згідно з підрахунками МЗС Литви, до травня цього року Угорщина заблокувала або продовжувала блокувати понад 40 відсотків рішень Євросоюзу по Україні, зокрема транші військової допомоги Україні з Європейського фонду миру (EPF), переговори щодо вступу України до ЄС тощо. Це спричинило погіршення відносин між Україною та Угорщиною, які й так були напруженими ще до 2022 року. Тому багато користувачів повелися на фейк, ніби Орбан міг і не відповісти на рукостискання Володимира Зеленського.

Насправді для цього фейка використали стоп-кадр із зустрічі двох лідерів. Його було зроблено безпосередньо перед рукостисканням угорського прем’єра та українського президента. 

Колаж – StopFake

Твердження, ніби Орбан «має імунітет» від «прокляття Зеленського», відсилає нас до конспірологічної теорії, яку просувають прокремлівські ресурси – начебто політикам, які раніше тиснули руку президенту України Володимиру Зеленському, не світить нічого доброго.  

Переглянувши репортаж каналу «Суспільне» про візит Віктора Орбана, можемо переконатися, що угорський прем’єр потис руку Володимиру Зеленському. І неодноразово. 

Скриншот – Суспильне

Зазначимо, що з 1 липня Угорщина головує у ЄС. Після візиту до Києва прем’єр-міністр Угорщини вирушив до Москви для переговорів із Путіним, хоча в Євросоюзі негативно поставилися до цієї ініціативи. Голова Європейської ради Шарль Мішель наголосив, що Орбан не мав мандата від ЄС на цю поїздку, а голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель повідомив, що візит очільника угорського уряду до Москви відбувається виключно у рамках двосторонніх угорсько-російських відносин. 5 липня Віктор Орбан сам визнав, що головування в Раді ЄС не дає країні мандату для просування миру в Україні, але Угорщина може бути «хорошою зброєю в руках людей, які хочуть миру», і можна спонукати сторони до початку шляху, наприкінці якого будуть переговори.

Раніше StopFake спростував фейк про те, що прем’єр-міністр Угорщини нібито назвав Зеленського ідіотом.

Джерело