У пріоритеті МОЗ – сонячні панелі для медзакладів
Масовані ракетні обстріли енергетичної інфраструктури, зокрема, об’єктів енергетики, показали, наскільки уразливі та залежні наші медичні заклади від енергопостачання. Аби зменшити залежність українських лікарень від загальної енергомережі, забезпечити безперебійну роботу медиків в умовах знеструмлення, у Міністерстві охорони здоров’я з різними благодійними та гуманітарними фондами, й Світовим банком, взялися забезпечувати медзаклади потужними генераторами.
Загалом, за даними МОЗ, українські лікарні забезпечені 11 820 генераторами для безперебійного електроживлення. Та використання генераторів для енергоживлення лікарень – не найкращий варіант. По-перше, це дуже затратно у плані фінансовому (ціна палива для генератора є високою, і розхід палива на годину роботи генератора – теж чималий), а по-друге, потужності генератора часто не вистачає для того, аби той чи інший медзаклад працював повноцінно: якщо брати до уваги лікарню з операційними та палатами реанімації, де під’єднані апарати ШВЛ та інша необхідна медична техніка.
Вихід із цієї ситуації у Міністерстві охорони здоров’я побачили у встановленні сонячних електростанцій на медзакладах. За інформацією Міністерства, близько 90 українських медичних закладів мають сонячні станції, більшість з яких – з акумуляторами. Вони встановлені коштом різних програм, благодійних фондів, урядів інших країн тощо. Загалом до кінця року заплановане оснащення сонячними станціями ще 200 закладів охорони здоров’я.
Лише протягом цього року у багатьох регіонах України тривало оснащення лікарень енергетичним обладнанням коштом місцевих бюджетів та за допомоги благодійних фондів. Також триває реалізація спільного проєкту Міністерства охорони здоровʼя, Міністерства енергетики України та Європейської комісії «Промінь надії». У межах проєкту Україна отримала 5 876 сонячних панелей. Наразі перші 20 закладів охорони здоровʼя вже проходять обстеження для визначення можливості подальшого монтажу та проєктування сонячних станцій.
У запровадженні зеленої енергетики в заклади охорони здоров’я неабияк став у пригоді досвід Хмельницького міського лікувально-діагностичного центру, який один з перших в Україні впровадив механізм Net-Billing за сприяння «Хмельницького енергетичного кластера».
Активно триває підготовка медзакладів до реалізації ще одного спільного проєкту МОЗ України та Світового банку «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя» (HEAL Ukraine). У межах проєкту у 130 закладах первинної медичної допомоги в різних областях України встановлять фотовольтаїчні електростанції.
Стосовно фотовольтаїчного обладнання, яке встановлять на закладах «первинки», то воно буде однакової потужності. Але покриватиме в кожному закладі різний відсоток витрат електроенергії, адже це залежить від самої потужності закладу. Є амбулаторії, де використовують більше електроенергії, а десь – менше. Однак про плюси такого проєкту можна сказати вже: це безперебійна робота закладів, зокрема, їх автономна робота під час знеструмлення та економія енергоносіїв.
У теперішній час війни, постійних обстрілів енергетичної інфраструктури, відтак – і збільшенням вартості електроенергії та й узагалі варто подбати про автономність роботи медичних закладів, де надають допомогу пацієнтам. Адже саме завдяки енергетичному обладнанню пацієнти отримуватимуть медичні послуги незалежно від аварійних чи планових відключень електроенергії, що гарантуватиме більшу енергетичну безпеку закладу та його стабільну роботу.
За матеріалами: Інформаційне агентство «Район.IN.UA»