У 2023 році до Переліку об’єктів культурної спадщини столиці занесли 40 історичних будівель – Департамент охорони культурної спадщини
У 2023 році фахівці Департаменту охорони культурної спадщини занесли до Переліку об’єктів культурної спадщини м. Києва 40 історичних будівель. Про це повідомила директорка Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Марина Соловйова на засіданні постійної комісії Київради з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності.
«Попри воєнний стан, Департамент разом із підпорядкованими установами докладає максимум зусиль для збереження і розвитку культурної спадщини столиці. Протягом останнього року підготували 129 комплектів облікової документації на об’єкти культурної спадщини та направили їх до Міністерства культури та інформаційної політики України для занесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. 40 об’єктів занесли до Переліку об’єктів культурної спадщини м. Києва та надали їм статус щойно виявлених об’єктів, а у 2024 році – уже 19 об’єктів. Крім того, у минулому році провели 180 обстежень об’єктів культурної спадщини, видали 97 приписів про усунення порушень законодавства у сфері охорони культурної спадщини, оформили 8 актів про вчинення правопорушень і склали 8 постанов про накладення фінансових санкцій на порушників законодавства», – зазначила Марина Соловйова.
Вона зауважила, що фахівці Департаменту також надали 1016 адміністративних послуг. Серед них: погодження оренди, приватизації та відчуження об’єктів культурної спадщини, погодження реставрації, консервації та надання дозволів на проведення робіт на об’єктах культурної спадщини. Особливу увагу приділили усуненню з публічного простору міста пам’ятних об’єктів, пов’язаних з історією срср та росії. Так, визначили 151 об’єкт, що підлягає усуненню, і вже демонтували низку пам’ятників, зокрема О. Пушкіну, М. Ватутіну, М. Щорсу та іншим.
Крім того, уклали 185 охоронних договорів на об’єкти культурної спадщини, в яких визначили першочергові заходи з їх збереження.
Також фахівці Департаменту брали активну участь у напрацюванні змін до законодавства у сфері охорони культурної спадщини. За результатами цієї роботи у Верховній Раді України зареєстровані законопроєкти щодо посилення захисту об’єктів культурної спадщини. Йдеться про суттєве збільшення штрафів та введення кримінальної відповідальності за руйнування чи доведення до руйнації об’єктів культурної спадщини, процедуру примусового викупу у власність громади таких об’єктів у випадку, якщо власник не виконує необхідні пам’яткоохоронні процедури.