«Зелений» шлях до відбудови енергосектору

«Зелений» шлях до відбудови енергосектору

З початку великої війни в українських містах завдяки фінансуванню міжнародних донорів зʼявилося чимало об’єктів сонячної генерації для критичної інфраструктури міст: лікарень, водоканалів, шкіл та дитячих садків. Це допомагає їм задовольняти базові потреби в електроенергії.

Відновлювана енергетика зміцнює енергетичну безпеку країни. Саме тому екологічні організації розробили рекомендації для іноземних урядів, міжнародних партнерів та української влади. У них ідеться про необхідність підвищення енергетичної стійкості громад через надання кредитів, грантів та співфінансування на встановлення обʼєктів «зеленої» генерації.

Уряд уже зробив кілька кроків, щоб допомогти українцям встановити відновлювані джерела енергії. Він надає фізособам кредити до 480 тис грн на термін до десяти років під 0% на купівлю сонячних панелей і вітрових установок.

Для ОСББ та ЖБК уряд розширив державну програму «Доступні кредити – 5-7-9%», що дозволяє отримати до 5 млн грн на установку сонячних панелей та інше обладнання. Фонд енергоефективності “Гріндім” запустив програму, що компенсує до 70% вартості обладнання для «зелених» електростанцій.

Бізнес теж може скористатися програмою «Доступні кредити 5-7-9%» для придбання газотурбінних, газопоршневих чи біогазових установок з максимальним кредитом до 150 млн грн на десять років.

20 липня запрацювала урядова «гаряча лінія» 15-49 «Струм» для розв’язання проблем, повʼязаних з енергетикою та альтернативними джерелами енергії.

Одним з пріоритетів уряду має бути полегшення доступу громад  до фінансів. Для цього необхідно створити чіткі та прозорі механізми, які забезпечать доступ до коштів від міжнародних фінансових установ, донорів та іноземних урядів без залучення держорганів до їх розподілу. Зокрема, слід забезпечити страхування від воєнних ризиків та створити систему гарантій інвестицій для нових проєктів.

Громадськість повинна брати участь у відборі та моніторингу таких проєктів. Це дозволить громадянам контролювати використання коштів.

Відновлювані джерела енергії – це довгострокове рішення для захисту енергосистеми під час війни і перший крок до «зеленої» відбудови громад. Створення сприятливих умов для розвитку відновлюваної енергетики підвищить енергонезалежність, а в майбутньому – забезпечить сталий розвиток країни.

За матеріалами: Економічна правда

Світлина

Джерело