Ганна Старостенко: В умовах війни ствердження української мови в усіх сферах суспільного життя набуває вагомого значення і є одним з пріоритетних напрямів міської влади (+фото)

В умовах війни ствердження української мови в усіх сферах суспільного життя набуває вагомого значення і є одним з пріоритетних напрямів міської влади. На цьому наголосила заступниця голови КМДА Ганна Старостенко під час написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності-2024 у державному університеті ім. Михайла Драгоманова.

«В умовах повномасштабної війни українська мова – це маркер нашої ідентичності та символ національного єднання. Більше того, мова є потужною зброєю в боротьбі з ворогом. Тому ствердження української мови набуває вагомого значення і є одним з пріоритетних напрямів міської влади. Минулого року спільно з Уповноваженим із захисту державної мови, науковцями та громадськістю ми розробили Концепцію ствердження української мови в усіх сферах суспільного життя столиці, що була схвалена Київрадою та наразі реалізується в столиці», – розповіла Ганна Старостенко.

Вона зауважила, що розробка концепції базується на соціальних дослідженнях, які свідчать, що переважна більшість містян визнає українську рідною, втім у повсякденному житті нею користується лише половина. Саме тому перед міською владою стоїть завдання забезпечити жителям столиці належні умови для вивчення та спілкування українською мовою, надавати підтримку всім, хто планує перейти або вже переходить на українську. Крім того, створювати українськомовне середовище в усіх сферах життєдіяльності міста та утверджувати позиції української мови в культурно-інформаційному просторі міста.

«Так, у межах Концепції ствердження української мови в Києві минулого року працювали 50 розмовних клубів/курсів, на яких навчалися понад 8 600 осіб. Тільки за перше півріччя цього року такі курси й клуби вже відвідали понад 7 000 людей. Крім того, вивчення української мови у столиці доступне й для людей із порушеннями слуху. Такі заняття відбуваються на базі Київського столичного університету імені Бориса Грінченка», – додала заступниця голови КМДА.

Із повним переліком розмовних курсів і клубів можна ознайомитися на сайті Департаменту культури КМДА.

До Дня української писемності та мови кияни й гості столиці можуть відвідати такі заходи:

Для школярів і школярок Департамент освіти і науки підготував низку заходів.

1) Віртуальний кластер «Єдина мова – нація єдина» – триватиме до 27 жовтня. Участь у кластері передбачає запис відео продекламованого напам’ять прозового уривку на 150–200 слів сучасного українського письменника чи письменниці: про мову, про писемність, про актуальні питання сьогодення, які увиразнюють силу духу українців.

2) Калейдоскоп учнівських проєктів «Мовні традиції моєї родини». Організовує і проводить кафедра мовно-літературної освіти Інституту післядипломної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка. До участі в конкурсі запрошуються учні 5–11 класів закладів загальної середньої освіти. Необхідно записати відео на 1,5–2 хв, в якому поділитися історіями про те, як мова та культурні традиції передавалися з покоління в покоління в родинах. Умови участі: відео підписати власним прізвищем із зазначенням класу та закладу освіти й надіслати на електронну пошту: [email protected] до 26 жовтня.

3) Конкурс лінгвістичних загадок «Писемність – це мистецтво перетворювати думки на вічність» – триватиме до 27 жовтня. До участі в конкурсі запрошуються учні 5–9 класів закладів загальної середньої освіти. Необхідно скласти три оригінальні лінгвістичні загадки. Найкращі роботи розмістять на сайті кафедри мовно-літературної освіти Інституту післядипломної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка.

4) Онлайн-флешмоб «Мова творить націю» – проходить до 27 жовтня. Флешмоб передбачає запис відеоінтерв’ю на 1,5–2 хв у громадських місцях або у шкільних коридорах. Тема пов’язана з популяризацією української мови, писемності, грамотності, історії. Найцікавіші інтерв’ю розмістять на Facebook-сторінці кафедри мовно-літературної освіти Інституту післядипломної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка.

5) Флешмоб «У рідному слові – наша сила!» – триває до 28 жовтня. Організовує відділення української філології та мистецтвознавства Київської Малої академії наук учнівської молоді. До участі запрошують учнів навчальних закладів міста.

6) Науково-практична конференція «Мова в контексті штучного інтелекту» – 31 жовтня о 16:00. Організовує Київська Мала академія наук учнівської молоді. Захід відбуватиметься онлайн на платформі Zoom: http://e.surl.li/gaxfap. Спікер: Микитюк О.В., керівник секції французька мова та франкомовна література.

7) Науково-практична конференція «Краса і сила рідної мови» – в листопаді (дата уточнюється). Організовує Київська Мала академія наук учнівської молоді.

Крім того, стартував онлайн-челендж «Я змінюю звички», організований за сприяння Департаменту молоді та спорту. Доєднатися можна за посиланням: https://t.me/challenge_kyc.

Джерело