Виставка творів українсько-канадського художника “Відлуння прерій: Мистецтво Петра Шостака”

У п’ятницю ввечері, 18 жовтня, Центр української культури й освіти міста Вінніпег (Осередок) запросив діаспорян й жителів міста на виставку “Відлуння прерій: Мистецтво Петра Шостака”. Серед експонатів – талановиті роботи видатного українсько-канадського художника, які запрошують у подорож слідами перших українських емігрантів Канади. Роботи Петра Шостака “розповідають” про реалії життя в преріях Канади та українські традиції перших поселенців Канади.

У довідниках та енциклопедіях про життя українських піонерів в Канаді ми можемо знайти скупу біографічну інформацію: місце народження в Україні, рік прибуття до Канади і місце поселення. Сухі факти. Ці факти здатен оживити лише майстер. Майстер пензля, володар кольору. На виставці   художника Петра Шостака “Echoes of the Prairies” усі картини поєднані єдиною тематичною ниткою – життя перших українських емігрантів у Канаді. 

Картини митця навдивовижу сюжетні, на них зафіксований плин людського життя: ось пустують діти біля хати,  граючи з песиком у сніговому заметі, а там родина з жахом придивляється до лісової пожежі, яка наближається до їхньої хати, тут українці з навколишніх ферм збираються біля новозбудованої церкви, а там згорьований батько залишає ферму і своїх рідних, бо йде на заробітки, ось чоловіки важко працюють, прокладаючи  залізницю, лютої канадської зими.

Світ українських поселень у преріях, змальований Петром Шостаком, здається герметичним, ізольованим від решти канадського світу самою природою, таке собі українське Макондо: жінки в намітках, у вишитих сорочках, родини, які чекають на освячення пасок біля церкви – перші українці дотримувалися всіх обрядів і звичаїв, які успадкували від предків. Але завершується виставка досить символічною картиною: весіллям українки і канадця, очевидно, британського походження. Ця картина добре представляє українську інакшість – через народний стрій насамперед. Вишитий домотканий одяг українців контрастує до вбрання канадців з фабричного полотна, а хустки українських жінок – до солом’яних капелюшків канадок.  Родичі молодого й молодої пильно придивляються одне до одного, але у цьому погляді не ворожість, а зацікавлення, бажання пізнати і зрозуміти одне одного. І виставка Петра Шостака саме про це – про пізнання душі перших українців у Канаді. 

***

Петро Шостак народився 30 січня 1943 року в Бонневілі (провінція Альберта) в українській родині. Його матір прибула до Канади у 1939 році з села під Корцем (зараз місто Корець Рівенської області). По закінченні студій з мистецтва в Університеті Альберти у 1979 році працював професором мистецтва в Університеті Вікторії. З 1980-их присвятив своє життя відтворенню у живописі життя українців на канадській землі.

У своїх творах Петро Шостак реально відтворює своє дитинство і життя на фермі, при цьому зображаючи історію Канади й українського поселення. Художник з успіхом бере участь як в українських, так і в канадських численних ґалереях; його твори є у багатьох приватних колекціях. Картини Петра Шостака були представлені у 1992 на виставці у Ванкувері, присвяченій 100-річчю від дня прибуття на землю Канади перших українців.

Син українських емігрантів, Петро Шостак майстерно крок за кроком відкривав Канаді і світу звичаї і традиції українців. За це здобув визнання і пошану в Канаді, його ім’я знане у світі.

 

  

Джерело