Генеральне консульство України в Чикаго: представництво, дипломатичний захист та інформаційна діяльність
Інтерв’ю з Генеральним консулом України в Чикаго Сергієм Коледовим
Повномасштабне військове вторгнення росії в Україну змінило наше сприйняття світу, як надійного місця, й знищило комфортне відчуття безпеки. Водночас війна відкрила в українцях найкращі якості: сотні тисяч добровольців у перший час повномасштабного нападу московитів, бажання допомагати і жертвувати, виходити на мітинги і акції в різних країнах світу, щоб привернути увагу до бомбардувань, убивств, полону чи викрадень наших дітей.
Минуло майже тисячу днів з того часу, як героїчний український народ протистоїть московським окупантам. Про представництво, дипломатичний захист й інформування діаспорян ми розмовляємо з Генеральним консулом України в Чикаго Сергієм Коледовим.
– Пане Сергію, які зміни відбулися в роботі консульства після 24 лютого 2022 року? Як війна змінила порядок роботи консульства?
– Як державний апарат, ми, звичайно, зазнали змін у роботі Консульства. На початку повномасштабної війни було важко, тому що ми почали допомагати не тільки діаспорянам, які вже були на території США, але й тим, що почали прибувати після 24 лютого. Збільшили кількість годин роботи – приймали відвідувачів, що потребували консульсько-правової допомоги та обробляли їхні документи. Ця робота у консульстві тривала багато місяців по 16-18 годин на добу, без вихідних й свят. Дякуючи нашим колегам з МЗС, які підготували зміни до чинного законодавства – на воєнний час було дозволено продовжувати термін дії існуючого закордонного паспорта та внести інформацію про дітей у закордонні паспорти матері/батька, а також отримати свідоцтво про підтвердження особи – було вирішено багато проблем, щоб наші громадяни мали на руках документи.
Також, паралельно з цим ми займалися збором і координацією відправки гуманітарної допомоги в Україну. Передовсім ми зосередились на відправці медичних вантажів, і в березні 2022-го ми вже відправили перший літак з автівкою швидкої допомоги та медичним вантажем в Україну. Надалі ми вже допомагали Крісу Менсону (віце-президент OSF HealthCare зі зв’язків з урядом і засновник “US Ambulances for Ukraine”, яка виникла, коли донька Кріса запитала його, чи можна щось зробити для допомоги Україні) відправляти автівки швидкої допомоги та пожежні машини. З часу відправлення першого літака і першої швидкої, організацією Кріса Менсона з допомогою Консулату було скеровано в Україну 52 машини швидкої допомоги, 8 пожежних машин, 6 позашляховиків і один легковий автомобіль. На знак визнання його заслуг, указом президента України Менсона нагородили Хрестом Івана Мазепи.
– Як Генеральний консул і дипломат – ви вірите у можливість завершення війни дипломатичним шляхом? Які ваші прогнози й очікування щодо нового, 2025 року?
– Як Генконсул і дипломат я вірю, що колись війна закінчиться дипломатичним шляхом, але зараз я такої можливості не бачу. Тому що більшою мірою це залежить він нападника, від путіна, а він прагне до того, щоб Україну знищити. Останні події руйнувань наших міст і сіл, лікарень і шкіл вказують, що їм не потрібна Україна і українці, їм потрібна просто наша земля.
Україна прагне завершити війну – для цього ми проводимо мирні саміти і пропонуємо 10 кроків формули миру. Однак, наш мир заснований на збереженні суверенітету й територіальної цілісності – війна має закінчитися поверненням до кордонів 1991 року.
Щодо прогнозів на новий рік, то я вважаю, що це буде залежати, як відбудуться президентські вибори в США. Ми усвідомлюємо, що наші західні партнери, насамперед Сполучені штати, є основними донорами фінансової, гуманітарної, а головне військової допомоги. Тому цей перехідний період – діяльність новообраного президента – буде дуже важливим для нас. Сподіваюсь, що у будь-якому випадку ставлення до України не зміниться. Я вірю в найкраще.
– Як повномасштабна війна змінила українців?
– Війна ще раз довела, що Батьківщина у нас одна, іншої не може бути. Очевидно, що путінський режим хоче знищити нас, як народ. Однак, тільки ми самі можемо захистити себе, звичайно, із допомогою зброї партнерів, коштів та іншої допомоги. Важливо, що українське суспільство згуртувалось і стало – спільно із ЗСУ – монолітом у боротьбі за суверенітет і територіальну цілісність нашої держави. Кожен українець відчув свою особисту відповідальність за Батьківщину.
– Пріоритети вашої роботи, як дипломата?
– І президент, міністр закордонних справ зазначали, що завдання дипломатичної служби – це зв’язок України з діаспорою за кордоном. Потенціал цих людей, які виїхали 20, 10 чи навіть 3 роки тому – величезний, і головне не допустити, щоб перервався їхній зв’язок з Україною. Ми сподіваємось, що більшість наших громадян після війни повернеться в Україну. Тобто, що будуть створені такі безпекові та економічні умови, щоб люди захотіли повернутися.
– Що чути з обліком українців-військовозобов’язаних, які тепер проживають у США?
– 7 червня 2024 року Кабмін ухвалив низку важливих змін, які стосуються військового обліку українців, що перебувають за кордоном. Українські дипломатичні установи отримали право брати на військовий облік українців, які перебувають за кордоном. Відтепер українським чоловікам призовного віку не доведеться повертатись в Україну для того, щоб стати на облік у ТЦК. Українці повинні уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти та інші персональні дані у разі перебування за кордоном. Крім того, юнаки, яким виповнилося 17 років, повинні стати на військовий облік призовників, навіть якщо вони перебувають за кордоном.
Це можна зробити через Дію, написавши повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які є на сайті ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста.
– Наше Консульство є організатором багатьох важливих акцій. Який ваш план заходів на цей рік, які ми можемо поширити для громади?
– Найважливіше те, що ми об’єднали організації й волонтерів з різних штатів, вони познайомилися, обмінюються інформацією про події в громадах і допомагають один одному. Багато спільних акцій вже організовано, проведено, скоординовано, і тому я вважаю, що наша місія виконана.
Як найкраще інформувати новоприбулих і діаспору про проведення важливих акцій? Передовсім – через сайт і календар подій Українського Конгресового Комітету Америки, в нашому штаті – через Іллінойське відділення УККА. У них велика команда, вони завжди активні й оперативно інформують про майбутні події (https://uccaillinois.org/recent-events/), слідкуйте за оголошеннями у ЗМІ, на сторінках інформаційних видань.
Крім того, я завжди підкреслюю, що кожен українець на американській землі – це амбасадор України. Тому якщо ви хочете поширити якусь інформацію, звертайтеся до нас. Я особисто та представники консульства часто виступаємо на українському радіо (Ukrainian Independent Radio), роз’яснюємо та відповідаємо на запитання.
– Щиро дякую за вашу важливу працю й допомогу українцям, які проживають у США! Наснаги й терпіння!