Собор Архистратига Михаїла

Я бачив сатану, що, наче блискавка, падав з неба.

Лк 10,16-21

Кожне свято в році має свою основу – особу або історичну подію. Тож церковні свята можна поділити на дві групи: на честь Ісуса, Богородиці, святих та події з історії спасіння.

Про архангела Михаїла та інших ангелів, яких сьогодні вшановуємо, дізнаємося не з опису створення світу в книзі Буття – початку святого Письма, а в його кінці – книзі Одкровення апостола Івана: „І настала війна на небі: Михаїл і ангели його воювали проти дракона, і дракон воював та й ангели його, та не перемогли, ані місця не знайшлося їхнього більше на небі. І повержено дракона великого, змія стародавнього, званого дияволом і сатаною, що зводить вселенну, – повержено на землю, і ангели його з ним повержені. І я почув голос могутній, що говорив на небі: „Нині настало спасіння і сила і царство Бога нашого, і влада Христа його, бо повержено обвинувача братів наших, який обмовляв їх перед Богом нашим день і ніч” (Од 12, 7-10).

Значення якогось свята відкриємо для себе тоді, коли уважно придивимося до його головної особи чи події. Сьогодні вшановуємо всіх ангелів та їхнього провідника – архистратига Михаїла. Нинішнє свято називаємо Собор святого архистратига Михаїла та інших безплотних сил, щоб віддати шану всім ангелам і прославити їх за все добро, яке чинять для нас. Що корисного можемо отримати для себе, коли уважніше придивимося до того, ким є Божі ангели?

Ангели – це чисті духи, яких сотворив Господь Бог на початку створення світу, щоб Його прославляли і Йому служили. Серед створінь ангели займають перше місце, вони досконалі, чисті духи і сильні Божою ласкою. Вони святі – наповнені Божою любов’ю і вільні від усякого гріха. Бог обдарував ангелів світлим розумом і вільною волею, вони досконало виконують Божу волю і люблять Господа. Ангели є близько Бога і виконують Його накази. Ангели також охороняють нас, бо кожна людина має свого ангела-хоронителя. Тому-то натхненний цар Давид співає: “Ангел Господній стоїть на варті навкруг тих, що його бояться і їх визволяє” (Пс 33,8). У посланні апостола Павла дізнаємося про існування різних хорів ангелів: ,,Бо в ньому все було створене, що на небі і що на землі, видиме й невидиме: чи то престоли, чи господьства, чи начала, чи власті, все було ним і для нього створене” (Кл 1,16).

Усі ангели діляться на дев’ять чинів, чини діляться на три розряди по три чини в кожному: вищий, середній і нижчий. До вищого розряду належать серафими, херувими і престоли. “Серафими” означає “палаючі, вогненні”, бо вони горять найбільшою любов’ю до Бога. “Херувими” – означає “многоокі”, бо вони стоять близько престолу Божого і набагато більше від інших пізнають Божі тайни. “Престоли” називаються так, бо на них сидить Бог як на престолі і проголошує Свої суди.

До середнього розряду належать: ,,господьства”, які наставляють, рядять нижчими чинами ангелів; ,,сили”, які мають особливу силу сповняти Божі накази, давати вибраним Божим силу творити чуда. Вони ж дають страждальцям силу до стійкості і розраду; ,,власті”, яким дана велика влада над дияволами. А до нижнього розряду належать: ,,начала”, які є правителями і хоронителями земних держав; ,,архангели” – посланці Божі й благовісники; і, врешті-решт, ,,ангели”, які найближчі до нас, людей, бо саме вони заохочують нас до доброго, втішають, остерігають і моляться за нас.

Життя ангелів може стати для нас спонукою до святості, до якої закликає Ісус: ,,Будьте досконалі, як Отець ваш небесний досконалий”. Святість наближає нас до Бога, тісно єднає з Ним – джерелом добра. Святість відкриває наше серце для Господа й дає можливість наповнитися Божими дарами, силою робити добро й боротьби зі злом. Наслідування ангелів допоможе в житті любити Бога, мати успіхи в праці, спокій, радість, опіку, бути щасливими з Божою допомогою.

Над усіма ангелами керівником поставлений святий архангел Михаїл. Ім’я “Михаїл” – означає “хто як Бог”. У певний момент Бог піддав ангелів випробуванню. І багато з них згрішили гордістю, забажавши своєю могутністю бути рівними Богові. На чолі збунтованих сил став ангел Люцифер, ім’я якого означає ,,світлість”. Але тоді усе воїнство небесне, всі ангели, які залишилися вірні Богові, на чолі з архангелом Михаїлом вступили у боротьбу проти бунтівників і скинули їх із неба у прірву пекельну, як пише апостол Петро: “Бог не пощадив ангелів, які були згрішили, а кинув у пекло й передав їх до темної безодні” (2Пт 2,4). Так вони стали дияволами. Святий Михаїл був також опікуном вибраного Богом народу. Це він сховав тіло святого Мойсея Боговидця і при кінці світу стане ще раз до переможного бою з дияволом.

Архистратиг Михаїл служить нам прикладом вірності, відваги, ревного служіння Богові. А ревність дарує Боже благословення, допомогу і захист від зла. Молімося до ангелів про допомогу, наслідуймо їхнє життя й отримаємо багато Божих дарів, будемо щасливі, як вони. Амінь.

о. Михайло Чижович, редемпторист

Джерело