Понад 87% опитаних ВПО планують залишатися в Києві – Марина Хонда
87% опитаних ВПО у столиці планують залишатися в Києві та майже 3% розглядають можливість повернення додому після завершення бойових дій. Такими є дані опитування, проведеного БФ «Рокада» у співпраці з Департаментом соціальної та ветеранської політики КМДА. Про це повідомила заступниця голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Марина Хонда.
«Результати опитування демонструють важливість для внутрішньо переміщених осіб залишатися в столиці. Послуги для ВПО, наявні в Києві, є привабливими для них, що підтверджується рішенням понад 87% опитаних залишатися тут. Київ забезпечує рівні права для ВПО та киян у медичній сфері, соціальних виплатах, безоплатному проїзді для пільгових категорій тощо. А освіта, до слова, надає дітям зі статусом ВПО першочергове право на зарахування до садочків та шкіл. Зараз їх у Києві навчається майже 28 тисяч», – зазначила Марина Хонда.
За її словами, 75% опитаних належать до вікової категорії 18–60 років, 23% – старші за 60 років. Найбільше переміщених осіб прибули з Донецької області (52%), Херсонської (21%) та Луганської (12,6%).
Серед основних викликів для ВПО – питання фінансів, працевлаштування та житла. Зокрема, 34% із них змушені економити на їжі, а 33% мають кошти лише на базові потреби. При цьому фінансової підтримки потребують 84%, а гуманітарної допомоги – 70%. Лише 64% опитаних мають роботу, а кожен десятий зіткнувся з відмовою через статус ВПО. Щодо житла, то 82% винаймають, що є основною статтею витрат для майже 90% опитаних.
«Великою потребою, яка без законодавчих змін не може бути закрита Києвом самостійно, є житло, адже загальна черга в столиці сягнула 70 тисяч родин. Також є суттєві прогалини в комунікації з внутрішньо переміщеними особами, оскільки багато з них просто не знають про можливості, які надає їм Київ. За підсумками наради ми домовились про налагодження співпраці через організації громад тимчасово окупованих територій і територій, на яких ведуться бойові дії. Зокрема, на базі майбутнього хабу для ВПО», – зазначила Марина Хонда.
Також вона додала, що Київ звернувся до Офісу Ради Європи в Україні з проханням провести оцінку міських цільових програм для ВПО та розробити рекомендації для їх покращення.