17 листопада – VIII Всесвітній День бідних
17 листопада вся Католицька Церква відзначатиме Всесвітній день бідних. Традиційно у цей день Папа після Божественної Літургії споживе із потребуючими обід (цього року за спільний стіл запрошено 1300 потребуючих). Також відбудеться ряд ініціатив, посеред яких, наприклад, оплата рахунків для найбільш знедолених сімей (яка проводиться завдяки контактам з парафіями), роздача продуктів потребуючим, медичні обстеження.
Опубліковане послання Папи Франциска з нагоди VIII Всесвітнього Дня бідних, у якому Святіший Отець роздумує над словами із книги Сираха: «Мольба з уст бідного йде до вух Божих» (Сир. 21,5), закликаючи, щоб завдяки розпізнаванню Христа в бідних, молитва стала способом розділити з ними їхні страждання. Також Святіший Отець підкреслює важливість бути солідарними з бідними, відкривати їм Бога, а також засуджує тих, хто спричиняє насильство через війни.
БОГ ПІКЛУЄТЬСЯ ПРО КОЖНУ ЛЮДИНУ, ЯКА ЦЬОГО ПОТРЕБУЄ
Папа зазначає, що одна з тем, якій Ісус бен Сирах, автор книги Сираха, присвячує найбільше простору, є молитва, що є також наслідком його особистого досвіду. «Дійсно, жодне написане про молитву не може бути ефективним і плідним, якщо воно не походить від тих, хто щодня перебуває в присутності Бога та слухає Його Слово, – пише він. – Бен Сирах заявляє, що він шукав мудрості з юності: “Ще юнаком, перш ніж піти в мандри, шукав я щиро мудрості в своїй молитві” (Сир. 51,13)».
У цих мандрах автор відкриває той факт, що бідні мають привілейоване місце в серці Бога, Який є уважним й турботливим Батьком щодо всіх. «Як Отець, Він піклується про тих, хто цього найбільше потребує: бідних, знедолених, стражденних, забутих… І ніхто не виключений з Його серця, бо перед Ним ми всі є бідними та потребуючими. Ми всі жебраки, бо без Бога ми були б нічим. Ми не мали б навіть життя, якби Бог не дарував нам його», – зауважує Святіший Отець. Тому він перестерігає перед хибним переконанням, що щастя здобувається тоді, коли топчуться права і гідність інших.
«Насильство, спричинене війнами, наочно показує, якою великою зарозумілістю керуються ті, хто вважає себе могутнім перед людьми, в той час як в очах Бога вони є жалюгідними. Скільки нових бідних породжує ця погана політика із застосуванням зброї, скільки невинних жертв! Але ми не можемо відступити. Господні учні знають, що кожен з цих “малих” має в собі обличчя Сина Божого, і наша солідарність та знак християнської любові повинні досягти кожного з них», – закликає Папа.
БОГ ПІКЛУЄТЬСЯ ПРО КОЖНУ ЛЮДИНУ, ЯКА ЦЬОГО ПОТРЕБУЄ
Відтак Святіший Отець заохочує у рік, присвячений молитві, молитися разом з бідними. «Справді, найгіршою дискримінацією, якої зазнають бідні, є брак духовної уваги. Переважна більшість бідних має особливу відкритість до віри; вони потребують Бога, і ми не можемо не запропонувати їм Його дружбу, Його благословення, Його Слово, уділення Святих Тайн і пропозицію зростання й дозрівання у вірі. Преференції для бідних повинні, в першу чергу, перетворитися на привілейовану релігійну спрямованість», – підкреслює він.
У цьому контексті, за словами Папи, нам необхідне смиренне серце, «яке готове визнати себе убогим і нужденним». «Смиренна людина не має чим хвалитися і на що претендувати, вона знає, що не може покладатися на себе, але твердо вірить, що може звернутися до милосердної любові Бога, перед Яким вона стоїть, як блудний син, який повертається додому з покаянням, щоб прийняти обійми батька (пор. Лк. 15,11-24). – зазначає він, вказуючи на відповідність між убогістю, смиренністю та довірою: «Вбога людина, не маючи на що спертися, отримує силу від Бога і всю свою надію покладає на Нього. По суті, смирення породжує впевненість у тому, що Бог ніколи нас не покине і не залишить без відповіді».
Святіший Отець підкреслює, що Бог не забуває бідних. «У кожного з нас є досвід молитви, яка, здається, залишається без відповіді. Іноді ми просимо визволити нас від нещастя, яке завдає нам страждань і принижує нас, а Бог, здається, не чує наших благань. Але Боже мовчання не є відверненням від наших страждань, а радше словом, яке просить бути прийнятим з довірою, ввіряючи нас Йому та Його волі», – пише Папа.
НАСЛІДУВАТИ СОЛІДАРНІСТЬ ІСУСА ДО ОСТАННІХ
За словами Святішого Отця, сьогодні Всесвітній День бідних став можливістю для церковної громади прислухатися до молитви бідних, усвідомлюючи їхню присутність і потребу. «Це сприятлива нагода для реалізації ініціатив, які конкретно допомагають бідним, а також для визнання і підтримки численних волонтерів, які палко присвячують себе найбільш потребуючим. Ми повинні дякувати Богові за людей, які стають доступними, щоб вислухати і підтримати найбідніших», – зазначає він. Папа зауважує, що бідні багато чому можуть нас навчити, адже в культурі, «яка ставить багатство на перше місце і часто приносить людську гідність на вівтар матеріальних благ», бідні вказують на те, що важливим для життя є щось зовсім інше.
Наступник апостола Петра пригадує свідчення кількох святих, серед яких – Матір Терезу з Калькутти, яка «віддала своє життя за бідних», для якої молитва була тим місцем, звідки вона черпала силу й віру для своєї місії служіння бідним. «Ми покликані за будь-яких обставин бути друзями бідних, йдучи слідами Ісуса, Який першим виявив солідарність з останніми», – заохочує Святіший Отець.