«Передподружні зустрічі наречених: це про нього, про неї і про Бога» – о. Михайло Пазиняк
Наприкінці року традиційно підводимо підсумки зробленого, робимо висновки, плануємо. Власне з такою розмовою про досвід та перспективи ми завітали у гості до референта у справах родини Львівської Архиєпархії отця Михайла Пазиняка. Очолювана ним структура проводить щомісячні передшлюбні зустрічі для наречених. Отож, яка основна ціль цих зустрічей? Чи потрібні вони взагалі? Як вдається інтегрувати духовний аспект з практичними порадами для майбутніх сімей? Чи програма враховує сучасні виклики сучасного світу? Що надихає у роботі і які Ваші основні успіхи?
Передподружні зустрічі: для чого вони потрібні?
Основна ціль наших передподружніх зустрічей – це міцна християнська сім’я. Адже сім’я – це основний елемент суспільств. Вона була і залишається берегинею людських цінностей, культурної та історичної спадщини. Власне батьки закладають основи віри своїх дітей. Завдяки міцній і віруючій сім’ї розвивається Церква і держава.
Митрополит Андрей казав, що “… майбутність належить до тих народів, у яких подружжя є річчю святою… у таких народів легко знайти лад і силу. Такі народи з елементарною силою здобувають собі добробут”.
На нашу підготовку приходять наречені, які вже за крок до шлюбу. І свою смію вони будуватимуть на тих знаннях, які вже мають, які винесли зі своєї сім’ї. Ми ж стараємося дати їм основи християнської сім’ї, яка своє життя має будує на Христі.
Я завжди кажу нареченим, що, якщо у серці чоловіка і дружини буде Бог, – то Він допоможе їм разом подолати усі труднощі і добре, по-християнське виховати дітей.
Найкращим заохоченням для мене проводити ці курси є відгуки пар, які їх пройшли: коли у них наречені пишуть, що будуть по-християнськи жити і виховувати своїх дітей, читати разом Святе Письмо і що бажають нам, щоб наші кімнати зустрічей були наповнені нареченими.
Програма курсу
Програма підготовки передподружніх навчань при реферантурі родини у Львівській Архиєпархії відбувається у три етапи: це три суботні зустрічі по два предмети щомісяця (які повторюються впродовж цілого року)
Перший блок: Бог і людина. Богослов’я подружжя.
Другий блок: Психологія нареченства і подружнього життя. Канонічне і цивільне подружнє право.
Третій блок: Біоетичні аспекти подружжя і сім’ї. Відповідальне батьківство і материнство. Дар життя.
Навчання відбувається в конференц-залі Львівської Архиєпархії (пл. св. Юра, 5).
Програма розроблена нашої реферантурою і затверджена Митрополитом і Архиєпископом Львівським Ігорем.
Графік проходження курсу ми визначаємо індивідуально з кожною парою. Важливо тільки, щоб пари заздалегідь зголосилися (зателефонували нам) і ми змогли вчасно узгодити план зустрічей.
Відповідаємо на конкретні життєві ситуації
Нам дуже важливо, щоб отримані на наших курсах знання наречені могли практично використати у сучасному світі. Власне це – обговорення під час занять конкретних життєвих ситуацій – дуже цінують учасники наших курсів.
Традиційно найбільше питань виникають при обговоренні тем психологічного характеру, а також абортів, права..
Духовний аспект є основою наших зустрічей. Ми прагнемо пояснити нареченим правдиве значення подружжя. І коли вони у своїх відгуках пишуть, що будуть будувати своє життя з Христом, практикувати родинну молитву, вчити і направляти своїх дітей до Бога – ми розуміємо, що нам вдалося донести нареченим правдиве християнське розуміння сім’ї.
Ми говоримо про справжнє значення подружжя: добро подругів (тобто, бажати добра одне одному, любити одне одного) і народження дітей. Ці два аспекти є дуже важливими для наречених і часто викликають дискусії на заняттях.
Труднощі та досягнення
Сьогодні найбільші труднощі пов’язані з війною. Через неї зменшилася кількість пар, які планують взяти шлюб. Також тепер часто готуємо пари, в яких наречений є на війні, а на наших зустрічах присутній дистанційно, онлайн.
Інші трудощі пов’язані з тим, що не завжди вчасно наречені приходять на курси, запізно про них дізнаються. Ми зі свого боку намагаємо, щоб на кожній парафії нашої Архиєпархії люди були проінформовані про можливість пройти передшлюбні курси у нас, при реферантурі родини, або що вони можуть пройти такі курси у себе на парафії, якщо вони там проводяться.
Декілька слів про успіхи
За майже два роки, відколи я очолюю реферантуру родини у Львівській Архиєпархії, передшлюбні курси пройшла 301 пара. Це для нас досягнення, бо, віримо, що ці сім’ї мали можливість почути про важливість бути з Богом і любити один одного і Бога.
Найбільшим успіхом наших курсів для мене є найперше Рух християнських сімей. Він розпочався власне від наших передподружніх навчань.
Ще одним критерієм успіху, на який я дуже сподіваюся, – це те, що наші пари будують міцні подружжя, благословенні Богом, і не поповнюють сумну статистику розлучень.
Про плани і партнерів
У нашій Архиєпархії має запрацювали ще три таких центри передподружньої підготовки наречених. У цих та інших питаннях найтісніше співпрацюємо з Патріаршою комісією у справах родини нашої Церкви.
Серед наших вдалих спільних проектів є проведення заходів до Міжнародного дня сім’ї, також програма Духовно-психологічного супроводу сімей.
Особистий досвід та власне розуміння подружжя
Моя власна сім’я вже, дякувати Богу, має 16 років. З них 15 років наша з дружиою сім’я є священичою. Це теж досвід, який допомагає мені в організації і проведенні передподружніх навчань.
Наріжним каменем нашої сім’ї є Христос. Віримо і сподіваємо, що наречені, які приходять до нас, теж приймуть Христа за основу власної сім’ї.
Юлія Козіброда