Обрізання Господнє

Коли мали обрізати хлоп'ятко, назвали його Ісус, ім'я.

Лк 2,20-21; 40-52

Перше січня є особливим днем у нашому календарі, який поєднує у собі кілька важливих подій: Свято обрізання Господнього, Новий рік, пам'ять Василія Великого та борця за свободу України Степана Бандери.

Обрізання й найменування Ісуса – це один із кроків, яким Він об’являє Себе Месією та правдивим ізраїльтянином. Христос як Божий Син не потребував ніяких релігійних обрядів, знаків єдності з Богом. Він постійно з’єднаний з Отцем і Святим Духом. Але як людина Ісус виконує усі релігійні звичаї, потверджує цим Своє походження з роду Давида, щоб люди пізнали в Ньому Месію Ізраїля, прийняли й увірували в Нього. Спаситель, як людина, отримує також ім’я Ісус, яке означає: ,,Яхве спасає”. Це ім’я відкриває істоту Ісуса та Його місії: бути Спасителем, звільнити людей від гріхів і дарувати життя вічне. Усе це виражає вірність Ісуса Отцеві, доказ того, що Він, як Месія, є Божим посланцем, а не людським.

Віру в Бога виражаємо словами, вчинками, поведінкою, молитвою, Літургією і Святими Тайнами.

А також у вигляді релігійних традицій та звичаїв. Це свідчить про віру, як багатий дар, яка дозволяє єднатися з Богом у різний спосіб, а також наповняє добром різні життєві потреби. Подібно Христос виконував усі релігійні традиції, щоб показати Свій тісний зв'язок з Отцем.

Свято обрізання й найменування Ісуса Христа запрошує до роздумів над значенням вірності у житті. Вірність відіграє важливу роль у різних життєвих справах. Першим прикладом вірності може послужити дотримання правил дорожнього руху водіями та пішоходами. Вірність правилам гарантує безпеку руху, зберігає життя і здоров’я людей. Вірність важлива у лікуванні хвороб. Хто виконує поради лікаря, приймає призначені ліки у відповідний час – це гарантує оздоровлення. Дотримання правил користування приладами, технікою – тобто вірність порадам інструкції запевняє успіх у користуванні ними та захищає їх від зіпсуття. Вірність нормам у праці запевняє успіх та якісні результати. Тобто відсутність помилок і браку. Доказом усього цього є притча про таланти. Вірні слуги примножили отримані таланти й отримали велику нагороду.

Вірність становить також важливу умову добрих людських стосунків, дружби, зокрема подружжя. Особи, які вінчаються, присягають взаємну любов, вірність і чесність. Вірність є ознакою щирої любові. Хто правдиво любить, той завжди буде вірний у любові близькій особі.

Так само вірність відіграє важливу роль у духовному житті. Вона є ознакою правдивої побожності, яка є проявом віри та любові до Бога, а не лише традиції чи обов’язку. Вірність свідчить про важливість Бога в житті: Він його основа, джерело добра, найбільший скарб, сенс і мета життя.

Вірність проявляється у постійній і тісній єдності з Ісусом через часту особисту молитву, участь у Службі Божій і Святих Тайнах, виконуванні заповідей та науки Христа.

Вірність – це також старання, щоб Ісус був невід’ємною частиною мого життя, все переживати разом із Ним, як добрим приятелем. Це знак надії і довіри Господу, що Він учинить моє життя щасливим.

Зі святом Обрізання Господнього пов'язаний також початок Нового року та пам'ять Василія Великого. Тему вірності можна поєднати з початком нового року. Кожен рік є нагодою нового пошуку Бога та добра, боротьби зі злом, а особливо боротьби за перемогу у війні з Росією. Вірність – це надія на Бога. А все, що починаємо, робимо з Ісусом, має успіх. Про це свідчать слова Христа: ,,Хто зо мною не збирає, той розсипає” (Лк 11,23), ,,Хто йде за мною, не блукатиме в темряві, а матиме світло життя” (Йо 8,12).

Святий Василій Великий – це теж приклад вірності Богові. Він належить до святих, які після апостолів стояли у початках розбудови Христової Церкви та її науки. Першим проявом вірності святого Василія було бажання не лише називатися християнином, але й на ділі бути ним. Вірність була основою святості цього святого. Святий Василій старався пізнавати Божу правду й нею жити, будувати своє життя разом з Ісусом. Свою вірність Василій Великий виразив міцним зв’язком віри, надії та любові з Ісусом, вірно йшов у житті за Ним, дотримуючись усіх наук Євангелія. Особливим плодом вірності святого Василія стали духовні скарби, які Він залишив нам: пояснення Христової науки, молитви та Літургія, якою прославляємо Бога.

Вірність на прикладі життя Ісуса та Василія Великого дає нам силу до праці й боротьби. А також здобувати добра дочасні й вічні та здійснити слова Христа: ,,Хто витриває до кінця, той спасеться” (Мт 10,22). Амінь.

о. Михайло Чижович, редемпторист

Джерело