​​В умовах постійних ворожих атак на українську енергосистему, побудова децентралізованої генерації – питання надзвичайної важливості

​​В умовах постійних ворожих атак на українську енергосистему, побудова децентралізованої генерації – питання надзвичайної важливості. Принцип тут дуже простий: заміщення великих електростанцій роззосередженими по всій території України невеликими генеруючими установками такої ж сумарної потужності. Така енергосистема є значно менш вразливою до ворожих ракет і дронів, а відповідно – значно стійкішою, здатною забезпечити українців електроенергією навіть в екстремальних умовах.

Відповідно до вимог законодавства, НЕК «Укренерго» не може бути оператором жодної електростанції – малої чи великої. Втім, наша компанія опосередковано впливає на розвиток децентралізованої генерації.

Так, у 2024 році ми придбали на довгострокових спецаукціонах допоміжні послуги об’єктів генерації загальною потужністю близько 600 МВт. Майже 500 МВт із них – це послуги нових об’єктів генерації, що мають побудуватись і з’явитись в українській енергосистемі до жовтня наступного року (377 МВт) та з 1 січня 2026-го (близько 100 МВт). Завдання у всіх цих потужностей – одне: допомагати у збалансуванні енергосистеми, збільшуючи або зменшуючи генерацію за командою диспетчера.

Щодо вже введених в експлуатацію у 2024 році обʼєктів розподіленої генерації – значна їх частина підключена до технологічних мереж споживачів (промисловості та бізнесу) і працює на задоволення їхніх власних потреб. Переважно, це невеликі установки – до 20 МВт встановленої потужності. Це, безумовно, позитивно впливає на безпеку постачання електричної енергії як для самих цих споживачів – так і на зниження загального рівня споживання в ОЕС України.

Завдяки цьому відбувається зменшення навантаження на енергосистему в пікові години та пом'якшуються наслідки вимушеного застосування заходів обмеження споживання в умовах енергодефіциту. НЕК «Укренерго» пропонує власникам побудованих бізнесом та промисловістю генеруючих установок скористатися перевагами наявної моделі ринку електричної енергії – і теж брати участь у наданні допоміжних послуг.

Джерело