Зробити засіб для миття чи мульчу для саду, тільки не варити суп!

Зробити засіб для миття чи мульчу для саду, тільки не варити суп!

Свята добігають кінця і незалежно від того, яка у вас ялинка, з часом постане потреба замінити її на нову, а стару треба кудись подіти.

Фахівці Zero Waste Alliance Ukraine кажуть, що жива хвоя краща тим, що лишає менший екослід, ніж штучна. В альянсі наголошують, що вирубка дерев на Новий рік не завдає шкоди природі, тільки якщо їх спеціально для цього вирощують на плантаціях. Плантації ялинки подібні до плантацій овочів: їх висаджують, збирають врожай, а потім садять нові.

Щоб виготовити, привезти та продати дерево з штучних матеріалів, потрібно більше ресурсів, ніж для живої ялинки. «Штучна ялинка окупає свій екологічний слід лише якщо її використовують більше 20 років. Такі ялинки роблять із металу та пластику і часто використовують ПВХ, тому їх неможливо переробити, а саме виробництво може бути токсичним. ПВХ – це різновид пластику, до складу якого входять фталати, токсичні речовини, які легко потрапляють в організм, особливо дитини, і порушують його розвиток», – пояснює Софія Сидоренко, очільниця громадської спілки «‎Zero Waste Alliance Ukraine». 

Якщо живу ялинку просто відправити на звалище, вона як і будь-які органічні відходи виділятиме метан, що впливає на зміну клімату. Дерево у 2 метри викине в атмосферу 16 кілограмів парникових газів – стільки ж, скільки від виробництва 160 паперових стаканчиків. А якщо її утилізувати, вона лишить по собі слід у розмірі лише 3,5 кілограма СО2, за даними кліматичної організації Carbon Trust. Так само не варто викидати штучну ялинку, адже шкідливі викиди від неї ще більші та можуть сягати близько 40 кілограмів вуглецю. 

Замість смітника набагато ефективніше здати її на переробку:
• це зменшить кількість відходів на звалищах;
• підтримає локальні ініціативи з переробки; 
• ялинка є корисним матеріалом для мульчі та компосту, що сприяє родючості ґрунту та покращує ріст рослин у місцевих громадах.

А ще, хвою з живої ялинки можна додати у компост – органічне добриво, отримане з розкладених відходів із залишків їжі, рослин та іншого органічного сміття. Але, щоб хвоя не перевищувала кількість відходів, краще додавати її небагато. «Окрім компостування гілочки від ялинки можна залити оцтом, дати настоятись (від одного тижня)  і отримати чудовий миючий засіб для дому з неймовірним ароматом хвої. До речі, якщо за свята назбиралось багато мандаринових шкірок, їх теж можна змішати з оцтом та отримати засіб для прибирання дому з чудовим ароматом цитрусових», – поділилась Софія Сидоренко. 

Як підготувати дерево до переробки? 
Переконайтеся, що на вашому дереві немає жодних неорганічних прикрас, щоб зробити ялинку повністю придатною для переробки. Далі зверніться до місцевих програм екологічних ГО або комунальних служб, щоб зрозуміти їхні конкретні вимоги до підготовки дерев. Можливо, вони попросять розрізати дерево на дрібніші частини або помістити в спеціальні пакети. Важливо дослідити та з’ясувати, які варіанти доступні поблизу вас. Наприклад, у Львові живі ялинки після свят збирає міська комунальна служба, подрібнює їх на мульчу та використовує її для потреб міського озеленення.

Можна і самостійно утилізувати ялинку, в залежності від вашого місця проживання. Якщо у вас приватний будинок і є сад, подумайте про мульчування (тобто подрібнення) дерева самостійно. Гілки можна зрізати і використовувати як мульчу навколо рослин або як компост – це екологічно чистий спосіб, який повертає поживні речовини в ґрунт. Хвоя розкладається повільно, тому вона є чудовою мульчею для вашого саду, яка не допускає надмірної вологи та появи цвілі. Пропустіть гілки ялинки через садовий подрібнювач і використовуйте отриману стружку в саду, щоб зменшити кількість бур’янів та збагатити ґрунт поживними речовинами.

У квартирі якщо маєте спеціальний контейнер для компосту, подумайте про те, щоб додати до суміші подрібнені шматочки ялинки. Для цього розріжте гілки на менші частини та видаліть усі великі шматки кори. Уникайте додавання занадто великої кількості ялинкових залишків, адже їхнє розкладання може зайняти більше часу. Змішайте кілька гілок з іншими компостними залишками, це сприятиме формуванню збалансованого компосту.

Для тих, хто живе в прибережних районах, біля моря чи річок, різдвяні ялинки можуть допомогти запобігти береговій ерозії, затримуючи пісок, що розноситься вітром, для створення піщаних дюн.

Що робити зі штучною ялинкою, яка вже відслужила своє?
Враховуючи той факт, що зазвичай штучну ялинку виготовляють з різних матеріалів та вона майже ніколи не має маркування, переробити її майже неможливо. Ви можете написати міським переробним майстерням та запитати, чи ваші місцеві спеціалісти мають змогу її переробити. Освітня платформа «Україна без сміття» (УБС) пропонує передати таку ялинку благодійним організаціям, також її можна використати для декору.

Джерело: URSA.MEDIA

Джерело