Отець Тарас Михальчук захистив в УКУ ліценціатське дослідження

Отець Тарас Михальчук, голова Центру військового капеланства Львівської архиєпархії та настоятель Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла, успішно захистив ліценціатське дослідження на філософсько-богословському факультеті Українського католицького університету. Він представив роботу на тему «Особливості служіння військових капеланів Української Греко-Католицької Церкви на прикладі Львівської Архиєпархії (1990–2024 рр.)».

Отець Тарас Михальчук захистив в УКУ ліценціатське дослідження

Дослідження, що стало результатом багаторічної праці отця Тараса, вирізняється ґрунтовним аналізом капеланського служіння в Україні, зокрема за останні 11 років війни. Унікальним аспектом роботи стало проведене соціологічне опитування серед військовослужбовців, яке розкриває їхнє бачення ролі та служіння військового капелана.

Науковим керівником роботи виступив о. Олег Кіндій, рецензентами були о. Михайло Плоцідем та Михайло Перун, а головою комісії – декан ФБФ о. Юрій Щурко. На заході були присутні владика Степан Сус, куріяльний єпископ Верховного Архиєпископа, який протягом 8 років був настоятелем Гарнізонного храму у Львові, а також владика Володимир Груца, єпископ-помічник Львівської Архиєпархії.

Отець Тарас Михальчук захистив в УКУ ліценціатське дослідження

«Війна проникає у різні сфери суспільного життя, у тому числі й духовну. Важливо, щоб Церква, як одна із важливих інституцій суспільства, підтримувала і допомагала тим, хто стає жертвою воєнних дій та насильства, а також тим, хто перебуває на захисті держави і впевнено відстоює правду у протистоянні з ворогом. Саме тому важливість військових капеланів та їхня присутність у війську – дієва допомога у боротьбі зі зневірою, насиллям, страхом. Безумовно, служіння військових капеланів важливе не лише для військовослужбовців, а й для їхніх родин; родин полеглих захисників і захисниць», – розповідає отець Тарас Михальчук.

Отець Тарас Михальчук захистив в УКУ ліценціатське дослідження

Дослідження, яке провів о. Тарас, поділено на три часові відтинки: 1990-2010 роки – зародження військового капеланства у Львівській Архиєпархії та початкові віхи служіння; 2011-2022 роки – відновлення Гарнізонного храму святих апостолів, Революція Гідності, період АТО-ООС та 2022-2024 роки – повномасштабне вторгнення росії в Україну та капеланське служіння.

«Цими часовими віхами підтверджуємо, що саме у Львівській Архиєпархії маємо тривалий багатогранний досвід капеланського служіння для військовослужбовців. Саме тому я обрав цю тему для дослідження, щоб описати досвід, надати йому наукову цінність. Також було важливо проаналізувати візію військовослужбовців щодо моделі капеланського служіння, тому ми провели тематичне анкетування, залучивши 741 респондента Львівського гарнізону. У ході дослідження важливою була база Філософсько-богословського факультету УКУ, зокрема база наукових публікацій і праць, що були використані у написанні роботи», – каже отець Тарас.

Отець Тарас Михальчук захистив в УКУ ліценціатське дослідження

Також він висловив вдячність своєму науковому керівнику – отцеві-докторові Олегові Кіндію, який «на кожному етапі курував наукове дослідження, давав свої поради і ідеї, щоб ліценціатська праця справді була оцінена найвищим балом».

Отець Олег Кіндій розповів у коментарі, що Церква не стоїть осторонь у час російської агресії, а активно підтримує українських військовослужбовців, членів їхніх родин, переселенців та усіх тих, які постраждали через війну.

«Особливу роль у цьому контексті відіграє інституція військового капеланства, яка динамічно розвивається в Україні, адаптуючись до сучасних викликів війни, переосмислюючи досвід військового капеланства інших країн світу, а також пропонуючи свої підходи і методи служіння в різних вимірах стосунків між Церквою, державою, військом і ширшим суспільством загалом. Досвід служіння військових капеланів важко переоцінити, і тому дуже добре, що о. Тарас Михальчук у науковий систематичний спосіб описав діяльність військових капеланів, провів соціологічне опитування і запропонував своє бачення подальшого розвитку військового капеланства, – каже Олег Кіндій. – Важливо, що це дослідження фіксує реальність військового капеланства, яким воно є зараз. Очевидно, що воно буде еволюціонувати. Але тепер наступним дослідникам буде легше, бо вони матимуть з чим порівнювати і від чого відштовхуватися» .

Отець Тарас Михальчук захистив в УКУ ліценціатське дослідження

Отець Олег Кіндій наголосив, що дослідження отця Тараса Михальчука базується на солідній джерельній базі, частиною якої є як українські, так і закордонні монографії і дослідження: «Ця праця вирізняється доброю методологією, структурованістю, самостійністю і збалансованими висновками. Дослідження не лише заслуговує на позитивну оцінку, а й на подальші публікації у формі книги, серії статей».

Джерело