Петро Ротач народився 24 січня 1925 року у селянській родині на Полтавщині. Напередодні Голодомору родину майбутнього дослідника було репресовано

Петро Ротач народився 24 січня 1925 року у селянській родині на Полтавщині. Напередодні Голодомору родину майбутнього дослідника було репресовано

Петро Ротач народився 24 січня 1925 року у селянській родині на Полтавщині. Напередодні Голодомору родину майбутнього дослідника було репресовано.

Під час навчання в школі, почав цікавить краєзнавством. Дописував у районну багатотиражку. Після початку Другої світової війни та окупації Полтавщини нацистами потрапив у остарбайтери та був вивезений в Німеччину. Перебуваючи в окупованій німцями Європі, зумів опублікувати свої вірші та оповідання присвячені досвіду Голодомору в емігрантських виданнях «Пробоєм», «Дозвілля», «Земля».

У 1945 році потрапив в зону англійської окупації та був повернутий в СРСР. Служив у радянській армії на території Румунії до 1947 року.

Після повернення в Україну навчався в Полтавському педінституті на вчителя української мови та літератури. До кінця життя Ротач перебував під наглядом радянських спецслужб, а тому мав проблеми з працевлаштуванням. За життя встиг змінити низку професій. Працював учителем, бібліотекарем, консультантом з культурно-просвітницької роботи. У 1969 році влаштувався викладачем у Полтавський інженерно-будівельний інститут, де працював 15 років.

Як науковець, Петро Ротач зосередився на дослідженні репресованих українських митців. Зокрема створений ним бібліографічний словник «Літературна Полтавщина» відкрив імена 577 літераторів пов’язаних з Полтавщиною. Окрім того, Ротач був найбільшим дослідником зв’язку Тараса Шевченка з Полтавщиною. Свої напрацювання дослідник виклав у працю «Полтавська Шевченкіана».

Після відновлення незалежності України, Петро Ротач зумів значно вільніше займатися літературною та науковою діяльністю, адже зник постійний тиск та негласне стеження КДБ. Він вступив до Спілки письменників України. Його відзначили низкою премій, зокрема Панаса Мирного та Павла Чубинського.

Помер Петро Ротач у 2007 році в Полтаві. В пам’ять про його діяльність з дослідження рідного краю, У 2018 році Полтавська обласна рада заснувала премію його імені для кращих краєзнавців.

Дізнатися більше про життя та творчість Петра Ротача можна на нашому сайті у рубриці «Історичний календар».

Джерело