Громадськість закликає Президента ветувати закон про закупівлю російських реакторів для Хмельницької АЕС

Громадськість закликає Президента ветувати закон про закупівлю російських реакторів для Хмельницької АЕС

Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11392, який дозволяє закупівлю російських реакторів із замороженого болгарського проєкту «Белене» для добудови Хмельницької АЕС. Це рішення вже викликало жорстку критику експертів через економічні, технічні та безпекові ризики.

«Обладнання для АЕС “Белене” було виготовлене понад 15 років тому російським “Атомстройекспортом”. За різними оцінками, Болгарія витратила на нього понад 620 мільйонів доларів, однак зрештою відмовилася від реалізації проєкту через невигідність та ризики. За стільки років жодна інша країна не захотіла використовувати ці реактори, адже адаптація такого обладнання до сучасних стандартів може коштувати набагато більше, ніж уряд готовий визнати», – коментує Артем Колесник, фахівець з енергетичної політики ГО «Екодія».

Попри те, що в законопроєкті не вказана сума контракту, експерти оцінюють можливу вартість угоди не менш як у 600 млн євро.

«Енергоатом» планує покрити витрати на закупівлю енергоблоків за рахунок внутрішніх коштів. Тобто десятки мільярдів гривень, отримані з підвищених тарифів на електроенергію, які українці вже сплачують з минулого року, будуть спрямовані не на модернізацію енергомереж чи захисту об’єктів критичної інфраструктури, а на закупівлю реакторів російського виробництва.

До того ж справа має корупційний характер оскільки Національне антикорупційне бюро України розпочало розслідування щодо можливого привласнення понад 430 млн грн службовими особами НАЕК «Енергоатом» у 2024–2025 роках, призначених для будівництва нових атомних енергоблоків. Кримінальне провадження було зареєстроване 23 січня 2025 року за частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу України, що передбачає відповідальність за розтрату майна в особливо великих розмірах. Новину про це читайте на Forbes Ukraine

ГО «Екодія» закликає Президента України не підписувати цей закон і просить усіх небайдужих про максимальний розголос.

На думку громадського суспільства Україні потрібні ефективні та безпечні енергетичні рішення, а не сумнівні багатомільярдні проєкти, які можуть залишитися незавершеними. Замість витрачати гроші на старі реактори, влада має інвестувати у відновлювану енергетику та підвищення енергоефективності.

Детальніше про всі ризики та історію добудови Хмельницької атомної електростанції можна дізнатися тут

Джерело: Екодія

Джерело