Великопосна ініціатива у середовищі науки, влади і правозахисних структур Львова
4 квітня 2025 року, у ході проведення Великопосної екологічної ініціативи, референт Бюро УГКЦ з питань екології у Львівській архієпархії о. Сергій Довба, взяв участь у ІV Міжнародній науково-практичній конференції під назвою «Стратегія екологічної безпеки України: соціально-економічний та правовий вимір», організованій кафедрою цивільного права та процесу ІППО Національного університету «Львівська політехніка».
Серед численних учасників заходу, що був проведений за допомогою засобів відеоконференційного зв’язку з використанням платформи Zoom, окрім студентів і професорсько-викладацького складу вищих навчальних закладів були зокрема й представники виконавчої і судової влади, співробітники правоохоронних органів та громадських правозахисних організацій.
В рамках конференції відповідальний за екологічне служіння у Львівській архієпархії, виступив із доповіддю на тему «Митрополит Андрей Шептицький – взірець інтегральної екології для сучасного покоління» і представив згадану постать як виразника такого стилю життя й чеснот, коли людина перебуває у гармонії з Богом, ближніми, собою і навколишнім світом. Митрополит Андрей завдяки о. Сергію постав перед учасниками конференції як той, хто подавав особистий приклад щоденного прояву екологічних чеснот поміркованості й ощадливості, як безпосередній організатор ряду екопросвітницьких виховних кроків, спрямованих на формування свідомого християнина з високим рівнем екологічної культури, а також – практичних природоохоронних кроків щодо захисту, збереження і відновлення творіння-природи. Окрім цього учасники конференції змогли побачити владику Андрея як творця справді екологічної економіки – взірцевих лісового і мисливського господарства у тодішніх церковних лісових угіддях.
Під час виступу священик-екореферент висвітлив історичний контекст й ряд проблемних питань, пов’язаних із екологічними гріхами, які мали місце в галицькому суспільстві у часи митрополита Андрея. Це питання окупаційної політики на українських теренах, зокрема в частині тотальної експлуатації карпатських лісів й енергоресурсів. Навів паралелі тогочасної окупації і її впливу на навколишнє природне середовище на західноукраїнських землях із теперішньою війною та неабиякими руйнівними наслідками для природного довкілля від дій окупантів, адже за попередніми підрахунками сума відповідних збитків складає близько 35 млрд. грн.
Окрім зовнішніх екологічних загроз, які приносить війна й окупант, львівський референт на конкретних прикладах звернув увагу учасників конференції й на внутрішні виклики і загрози, до яких причетні ми, українці-християни: безжалісне вирубування лісів, засмічення пластиковим сміттям і стічними відходами карпатських рік, нищення первоцвітів і жорстоке поводження з тваринами тощо. Священик підкреслив, що більш дієвими механізмами зупинення екологічних злочинів-правопорушень-гріхів є не залякування санкціями кримінального чи адміністративного кодексів чи страхання пеклом, а радше навпаки – через плекання усвідомлення правдивого покликання і місії людини на Землі бути дитиною Божою із багажем правильних цінностей, через відповідне духовно-екологічне навернення і покаяння, особливо в часі Великого Посту, через переміну мислення і серця, в основі яких будуть любов і відповідальність.
Як один із найбільш яскравих прикладів практичного втілення екологічних ідей А. Шептицького о. Сергій представив відповідні екосоціальні ініціативи Бюро УГКЦ з питань екології , зокрема пов’язані із насадженням дерев, алей, садів. Принагідно було представлено церковно-екологічний календар на 2025 рік, виданий з нагоди 160-ліття від народження Праведного Митрополита. Екореферент зазначив, що з допомогою календаря можна віднайти відповідні роздуми над тематичними цитатами митрополита Андрея та прислухатися до конкретних практичних порад щодо втілення його екобогословської спадщини в умовах сьогодення.