❗️ Енергоатом спростовує маніпулятивну інформацію медіа щодо тарифів і «надприбутків»

❗️ Енергоатом спростовує маніпулятивну інформацію медіа щодо тарифів і «надприбутків»

❗️ Енергоатом спростовує маніпулятивну інформацію медіа щодо тарифів і «надприбутків»

У зв’язку з публікацією в медіа інформації щодо тарифної політики в енергетиці, товариство вважає за необхідне публічно спростувати низку тверджень, що вводять громадськість в оману.

Зокрема у матеріалі «Української правди» від 15 травня безпідставно стверджується, що товариство нібито накопичує «надприбутки» у розмірі 49 млрд грн через підвищення тарифу для населення.

Насправді це – маніпуляція. Енергоатом не отримує вільного прибутку: практично всі кошти спрямовуються на забезпечення стабільної роботи атомної генерації, ядерної безпеки, ремонтів, модернізацій, підготовки до зими, закупівлю палива та – найголовніше – підтримку соціального тарифу для громадян.

ℹ️ Що таке ПСО і скільки це коштує?

Від 2021 року Енергоатом виконує покладені на нього державою спеціальні обов’язки за механізмом «фінансового ПСО», тобто фактично доплачує з власних коштів, щоб українці мали доступ до вдвічі дешевшої від ринкової ціни електроенергії.

Загалом з жовтня 2021 року Компанія вже витратила на виконання ПСО 463,3 млрд грн. У тому числі:
🟡 у 2023 році – 128 млрд грн 
🟡 у  2024 році – 153,2 млрд грн
🟡 за 4,5 місяці 2025 року – 69,2 млрд грн

Це  реальна вартість підтримки фіксованого тарифу для населення.

Однак у звіті на який посилається видання є дуже суттєві прорахунки. За даними ДП «Гарантований покупець» фактична вартість послуги ПСО для  АТ «НАЕК «Енергоатом» та АТ «Укргідроенерго» за 2023-2024 роки була такою:
🟡 за 2023 рік – 144,4 млрд грн з ПДВ;
🟡 за 2024 рік – 152,5 млрд грн з ПДВ.

В той же час у статті посилаються на хибні розрахунки, ніби послуга ПСО за ці роки для АТ «НАЕК «Енергоатом» та АТ «Укргідроенерго» складає за 2023 рік – 96,27 млрд грн з ПДВ, а за 2024 рік – 108,3 млрд грн з ПДВ.

Тобто в розрахунках недораховано по послузі ПСО 92,3 млрд грн з ПДВ це пряма помилка, яка спотворює всю подальшу фінансову картину та веде до хибних висновків.

Крім того, АТ «НАЕК «Енергоатом» є одним із найбільших платників податків у країні та виконує законодавчі й нормативні вимоги щодо нарахування та сплати податків і зборів у повному розмірі. У 2023 році Енергоатомом сплачено та 2024 році АТ «НАЕК «Енергоатом» сплачено 21,3 млрд грн податків, у 2024 році – 32,1 млрд грн.

Варто наголосити на грубих помилках в оцінці собівартості електроенергії. Автори проігнорували базові економічні принципи – не врахували амортизацію, витрати на збут та інші операційні витрати. Такий підхід не відповідає ані реальним витратам Компанії, ані стандартам фінансової звітності.

Кошти, які названо «надприбутками», насправді не є вільними: вони йдуть на життєво важливі напрями – підтримку безпеки АЕС, ремонти, закупівлю палива, модернізацію та забезпечення стабільного тарифу для населення.

Відношення витрат на послугу ПСО до чистого доходу товариства становило: 
🟡 у 2022 році – 65,3%
🟡 у 2023 році – 65,4%
🟡 у 2024 році – 52,8%

ℹ️ Наголошуємо, фінансова звітність Енергоатома регулярно підтверджуються незалежними аудиторами світового рівня. Вся інформація відкрита і доступна.

Звинувачення щодо відсутності плану використання коштів також безпідставні. Фінансовий план Енергоатома щорічно подається на затвердження Уряду та відповідним державним органам. Програми капітальних інвестицій, модернізації та підвищення безпеки проходять відповідний аудит і контроль.

НАЕК «Енергоатом» виконує ключову функцію – забезпечення понад 50% електроенергії в Україні, зокрема в умовах воєнного часу. Компанія неодноразово виступала гарантом стабільності на ринку електроенергії та виконує державну політику соціального захисту населення.

❗️ Закликаємо відповідально ставитися до інформації, що стосується стратегічних об’єктів і критичної інфраструктури, та не допускати політизації енергетичної теми шляхом поширення неперевірених чи спотворених даних.

#stopdisinformation

ХTHEA

Джерело