Владика Ярослав: Хто любить Бога, той страждає у світі, хто відкривається Богові і в любові пише історію власного існування, той неминуче сходить на хрест

Владика Ярослав: Хто любить Бога, той страждає у світі, хто відкривається Богові і в любові пише історію власного існування, той неминуче сходить на хрест

25 травня, у неділю Сліпонародженого, владика Ярослав, єпископ Самбірсько-Дрогобицький, відслужив Божественну Літургію в Катедральному соборі Пресвятої Трійці, в м. Дрогобич.

Під час проповіді владика Ярослав наголосив на важливості подивитися по-новому на проблему страждання, яку ми часто зустрічаємо на дорогах людського життя (див. повний текст проповіді). Прокоментувавши євангельське читання про зцілення сліпонародженого, проповідник підкреслив, що Христос змінив сенс людських терпінь. «Хрест Христовий змінив сенс людських болів і страждань фізичних і моральних назавжди – вони вже не покарання і не прокляття», — сказав владика Ярослав.

Проповідник зауважив, що страждання людини набувають нового значення у світлі Христового воскресіння. У ньому християнин знаходить світло, що допомагає пройти крізь темряву сумнівів, болю і переслідувань. «Бо ж хто любить Бога, той страждає у світі, хто відкривається Богові і в любові пише історію власного існування, той неминуче сходить на хрест, а мудрість хреста – це логіка воскресіння», — наголосив єпископ.

Владика Ярослав звернув увагу на глибоку символіку оздоровлення сліпонародженого чоловіка, який, будучи позбавленим зору від народження, вказує на духовну сліпоту всього людства після гріхопадіння. Проповідник нагадав, що Христос є тим Світлом, яке просвічує духовних сліпців. «Христос сьогодні відкрито заявляє як учням, так і кожному з нас, що саме Він є тим Світлом невечірнім для просвічення духовних сліпців, які живуть у темряві гріха», — зазначив владика Ярослав.

Єпископ наголосив, що зцілення чоловіка, описане в Євангелії, є дорогою хрещення, яка відкриває очі віри і народжує людину до нового життя. Саме тому ранні християни вбачали в Силоамській купелі символ хрещальної води, а в Христі — того, хто «посланий» дати зір духовним незрячим. «Для ранніх християн Ісус був Силоамською купіллю, вода якої представляла воду хрещення, якою Ісус обмиває наші очі сьогодні, щоб дати нам світло свого божественного об’явлення», — підкреслив проповідник.

Роздумуючи над дією Божої благодаті у святих Таїнствах, владика Ярослав зазначив, що жодна матеріальна річ не може обмити душу від гріха, однак це здійснюється через дію Святого Духа, особливо у хрещенні, єлеопомазанні та Євхаристії. «Жодна вода не може обмити душу людини від гріха, однак це звершується під час хрещення силою Святого Духа присутнього в обряді таїнства Хрещення Церквою», — сказав єпископ.

Проповідник навів приклад про лісника, якого науковець навчив бачити світ глибше, ніж він звик. Це, за словами владики Ярослава, є образом християнського досвіду, коли Святе Письмо і благодать відкривають духовний зір людини. «Я ходив по цій території як сліпий, а той чоловік відкрив мені очі», — процитував наприкінці єпископ.

Владика Ярослав завершив проповідь закликом навчитися бачити Божу присутність у сотвореному світі. Він наголосив, що створіння покликане лікувати нашу духовну сліпоту, бо все було дане людині для того, щоб вона, бачачи, підносила душу до Бога. «Однак все творіння говорить: Творець існує, все було нам дане, щоб бачачи ми підносили душу до Господа», — підсумував проповідник.

Пресслужба Самбірсько-Дрогобицької єпархії

 

Джерело