Неділя всіх святих
В сто раз більше одержить і життя вічне матиме в спадщину.
Мт 10,32-33,37-38,19,27-30
Перша неділя після Зіслання Святого Духа називається ,,Всіх святих”. У цей день Церква вшановує усіх праведників і мучеників від часів апостолів аж до нині. Зіслання Святого Духа називають днем народження Церкви – початком її самостійного існування, відкритої діяльності. Коли Утішитель зійшов на апостолів, Він щедро наповнив їх Своїми дарами й вони зразу ж почали приносити їхні плоди. Учні отримали глибоке розуміння Божої правди й Христової науки. Зміцнені силою Святого Духа, апостоли звільнилися від сумнівів щодо воскресіння Спасителя, від усякого людського страху й почали відважно та відкрито проповідувати Євангеліє – науку Ісуса, словом і ділом свідчити свою віру й любов до Христа, оздоровляти хворих. Нести людям новий образ Бога, Який є любов’ю, близький до людини.
Головна думка Євангелія Неділі всіх святих – це плоди Святого Духа, тобто нашої віри. Зокрема плоди живого зв’язку з Богом, вірності Христові, щирої любові, що Бог є найбільшим скарбом для нас, довіри Ісусові, коли несемо хрест за Ним, пошуку щастя разом з Ісусом: душевного спокою, радості, достатку, успіхів, любові. Прикладом цього є життя святих.
Тема святості у першу неділю після Зелених свят вибрана невипадково. Святість є загальним плодом дій Святого Духа в нас, яка проявляється в різний спосіб. Святість – це тісна єдність із Богом, міцний зв'язок любові, який становить головне завдання та мету життя. Бо участь у Божому царстві – це нерозривний зв'язок любові людини з Богом, який триває вічно. Наше спасіння здобуваємо з допомогою Святого Духа, Який єднає нас з Ісусом. Церква показує це на прикладі святих.
Святі не були якимись надзвичайними людьми, без гріхів і помилок. Духовна мудрість каже, що ,,святими не народжуються, а стають”. Святі – це християни, які глибоко пізнали Бога, досконало виконували заповіді, мали велику віру й щиру любов до Бога. Вони отримали різні Божі дари й зробили в житті багато добра. Також щиро каялися за свої провини, рішуче боролися з гріхами й спокусами.
Церква вшановує всіх святих, бо вони стали прикладом правдивості віри та любові до Бога, принесли щедрі плоди свого духовного життя: пізнання Божої правди й мудрості, твердої віри, непохитної надії, вірності Богові, навіть мученицької смерті з любові до Христа.
Святі зробили багато діл милосердя, допомоги ближнім, особливо убогим, навернули чимало грішників до Бога та спасіння. Святі своєю праведністю засвідчили істину, що з Божою допомогою можна наповнити життя добром і щастям. Так само й ми з допомогою Святого Духа можемо створити міцний зв'язок з Ісусом, наповнитися правдою, любов’ю, спокоєм і радістю, мати успіхи в людській і духовній праці, зробити в житті багато добра.
Через святих Церква заохочує до правдивої побожності, якою наповняє нас Святий Дух, щоб наше ставлення до Бога не було механічним, холодним, а живим, щирою дружбою з Ісусом, як найкращим приятелем. Це важлива умова щастя. Христос наповняє світ добром через нас, нашу праведну поведінку. Християни є посередниками Господа на землі. Тому святих називають очима, устами, вухами, руками й ногами Бога, через яких Ісус промовляє до людей, дарує Свою любов і милосердя.
Усі ми хочемо в житті добра, а особливо від Бога. Для цього потрібна людська й духовна праця. Від якості нашої праці, побожності, стосунків із Богом залежать їхні плоди, як пише апостол Павло: ,,Що хто посіє, те й пожне. Хто скупо сіє, скупо буде жати; А хто щедро сіє, той щедро жатиме” (1Кр 9,6). У Євангелії цієї неділі Ісус подає ознаки успішної праці: свідчення своєї віри та любові до Бога словом і ділом, присутність Бога в житті й вірність Йому, щира любов і довіра Христові, які надають вартість і сенс усьому. Коли навчимося кожен вибір у житті робити разом з Ісусом – це принесе успіхи і задоволення, добро людське й духовне, земне та вічне. Так здійсняться слова Христа: ,,Хто перебуває в мені, а я в Ньому, той плід приносить щедро” (Йо 15,5). Амінь.
о. Михайло Чижович, редемпторист