Найефективніші мандрівники у природі
Перелітні птахи – одні з найефективніших мандрівників у природі, здатні перетинати океани та континенти. І серед них дупель або баранець великий (Gallinago media) є майстром витривалості, бо здатен летіти понад 3 доби «без передиху». Залежно від умов він здійснює переліт за 60-90 годин. Відстежувані птахи регулярно літають на висоті понад 6 км, а одна особина досягла 8,5 км, коли-небудь зареєстрованих висот для перелітного птаха, інформує УНІАН.
На нижчих висотах удень пряме сонячне світло може спричинити перегрів. Птахи не можуть потіти, тому вони покладаються на випарне охолодження, що загрожує зневодненням під час тривалих перельотів. Піднімаючись у більш холодне повітря, де температура може опускатися значно нижче нуля, дупелі природним чином охолоджують свої тіла за допомогою конвекції, зберігаючи воду і підтримуючи оптимальну функцію.
У денні години такі хижі птахи, як сокіл і сапсан, активно полюють на дрібних і середніх птахів. Ці хижаки зазвичай патрулюють усі висоти нижче 10 000 футів (3 км), особливо на світанку. Піднімаючись набагато вище цих висот, дупель робить себе недосяжним для більшості цих мисливців. Потім, коли сонце сідає і активність хижаків падає, птахи знову спускаються в більш багаті киснем, енергетично ефективні повітряні шари для нічного польоту. У денний час політ на великих висотах забезпечує дупелю ширший і докладніший огляд ландшафту внизу. Це має вирішальне значення для підтримання напрямку, визначення ключових екологічних орієнтирів або коригування курсу на великих ділянках місцевості, таких як Сахара або Середземномор’я.
Хоча багато птахів орієнтуються за допомогою зірок, сонця, магнітного поля Землі або навіть нюхових сигналів, візуальні орієнтири дуже важливі. Піднімаючись вище вдень, дупелі можуть виявляти далекі річки, берегові лінії або інші знайомі об’єкти, що допомагає їм у точній навігації на відстані в тисячі кілометрів. Вночі, коли видимість погіршується, ці орієнтири складніше побачити, тому менше причин залишатися на великих висотах.