Фейк: Українським біженцям запропонували пожити у колишньому концтаборі Заксенхаузен у Німеччині
Адміністрація Меморіалу Заксенхаузен спростувала подібну інформацію та заявила, що ніколи не пропонувала розмістити українських біженців на території колишнього концтабору. Фотографії бараків із написами «Ласкаво просимо додому» на тлі українського прапора є умисне зміненою версією знімку, раніше опублікованого на німецькому сайті для туристів. У пресслужбі Фонду меморіалів Бранденбурга заявили, що все вказує на схему російської цифрової пропагандистської війни. Керівництво Меморіалу Заксенхаузен вже повідомило про цей інцидент у поліцію.
У соціальних мережах та на російських сайтах поширюють інформацію про те, що адміністрація Меморіалу колишнього концтабору Заксенхаузен у Німеччині запропонувала українським біженцям прожити на його території. Стверджують, що музей концтабору Заксенхаузен запропонував на своїх сторінках у Facebook та Instagram розмістити українських біженців у «спеціально побудованому тимчасовому готелі». «На бараках колишнього концтабору з’явився напис «Ласкаво просимо до Німеччини!». За кілька годин адміністрація видалила такі дописи», – пишуть користувачі соцмереж. «А ідей, між іншим, багато було. Ранкові шикування, урочисте підняття прапора, ігри з вівчарками, увечері – душ, де замість води по трубах біжить «Циклон Б». Ех!», – також йдеться у публікаціях про нібито заселення українців на територію колишнього концтабору.
Насправді Меморіал Заксенхаузен на своїй офіційній сторінці у Twitter спростував інформацію про поселення українських біженців на території колишнього концтабору. Зокрема, фотографія бараків із написом «Ласкаво просимо додому» на синьо-жовтому тлі, яку масово поширюють у соцмережах, виявилася обробленою у фоторедакторі версією більш раннього знімку. Саме ця світлина бараків Заксенхаузена вперше з’явилася в мережі ще 2019 року у німецькому блозі про пам’ятні місця Берліна та околиці «Vive Berlin Tours». Те, що це одна й та сама фотографія, доводять, наприклад, форма хмар та контури дерев на задньому плані – вони ідентичні на обох знімках. На оригінальному зображенні споруди концтабору забарвлені у темно-зелений колір і на них немає вітального «напису для українців» на синьо-жовтому тлі.
Скриншот – viveberlintours.com Скриншот – facebook.com
«Ми засуджуємо зростання появи фейків, пов’язаних із нацистською історією, з метою грубої пропаганди. На відміну від них, ми покладаємося на науково обґрунтоване посередництво історії та освіти», – пише Меморіал Заксенхаузен на своїй сторінці в Twitter.
Більше того, Хорст Сеференс, прессекретар Фонду меморіалів Бранденбурга, який відповідає за утримання колишнього концтабору Заксенхаузен, прокоментував німецькому виданню Correctiv, що Меморіал не публікував жодних запрошень для українців на своїх сторінках у Facebook та Instagram. Зважаючи на все, ці публікації в соцмережах нібито від імені Меморіалу були сфальсифіковані. Адміністрація Меморіалу ніколи не пропонувала розмістити українських біженців на території Заксенгаузена.
У коментарі іншому німецькому сайту MOZ.de Хорст Сеференс наголошує, що все вказує на схему російської цифрової пропагандистської війни. Керівництво меморіалу повідомило про цей інцидент у поліцію. Наразі з’ясовується, чи було скоєно кримінальний злочин.
Цей фейк є черговою спробою російської пропаганди дискредитувати та принизити українських біженців. StopFake неодноразово спростовував дезінформацію про біженців у матеріалах: «Фейк: Українські біженці спалили будинок німців при спробі спалити російських прапор» , «Фейк: У Німеччині свастику на полі «викосили біженці з України» , «Маніпуляція: Українські біженці в Італії побили онуку поета Йосипа Бродського» тощо.