Фейк: Європолу відомо про випадки контрабанди зброї з України
Спікер Європолу Ян Оп Ген Орт не підтверджував наявності ознак контрабанди зброї з України. Його слова були неправильно трактовані агенцією преси Німеччини (DPA) та іншими ЗМІ. У пресрелізі, випущеному слідом за заявою спікера Європолу, уточнюється, що йшлося не про наявну, а про лише потенційну загрозу можливого збільшення незаконного обігу вогнепальної зброї в ЄС через війну в Україні.
21 липня у міжнародних ЗМІ поширилася заява спікера Європолу Яна Оп Ген Орта нібито «про ознаки контрабанди зброї з України». У повідомленні агентства преси Німеччини (DPA) стверджувалося, що офіційному представникові Європолу Яну Оп Ген Орту відомо про це. У коментарі DPA він нібито вказав на «виявлені випадки торгівлі вогнепальною зброєю та військовими товарами на чорному ринку».
«Слідчі з країн-членів ЄС також мають ознаки торгівлі важкою бойовою зброєю (з України, – прим. ред.). Є ризик того, що вона потрапить до рук організованої злочинності чи терористів», — цитує офіційного представника Європолу німецьке видання Der Spiegel, яке одним із перших опублікувало цю інформацію. Пізніше її також поширили російські пропагандистські медіа Лента.ру, «Коммерсант», ТАСС, РБК та інші.
Несподіваний резонанс, викликаний коментарем представника Європолу, змусив журналістів звернутися до його керівництва за роз’ясненнями. Секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данілов також сказав, що планує обговорити з представниками Європолу такі заяви.
Але, як з’ясувалося, ніяких випадків контрабанди зброї, яку постачають Україні її союзники для відбиття повномасштабної воєнної агресії Росії, виявлено не було. Відсутність таких фактів і тиск медійної спільноти змусили Європол випустити офіційну заяву на своєму сайті. У ній вказується, що основне занепокоєння Європолу пов’язане з тим, що вогнепальна зброя, яку постачають Україні, «може потрапити не в ті руки». Європол також попередив, що поширення вогнепальної зброї та вибухових речовин в Україні може призвести до збільшення незаконного обігу вогнепальної зброї й боєприпасів у ЄС. Про наявність встановлених фактів чи ознак контрабанди зброї з України служба не заявляла, зазначивши, що в цьому питанні «тісно співпрацює з українськими офіційними особами і повністю їм довіряє».
Источник: https://www.europol.europa.eu
Заяву Європолу про нібито «наявність ознак контрабанди зброї з України» військовий експерт Олег Жданов назвав інформаційно-лобістською кампанією Москви з гальмування поставок зброї Україні. Звинувачення в тому, що Україна «потенційно» та «гіпотетично» може бути залучена до схем нелегального збуту західної зброї, почали активно з’являтися у західній пресі з кінця червня. У липні в ЄС заявили, що новини про «контрабанду зброї» з України є масованою пропагандою Росії. Експосол України в США (2015-2019) Валерій Чалий також заявляв про початок скоординованої російської спецоперації зі зриву поставок зброї зі США в Україну.
У Financial Times 12 липня вийшла резонансна стаття, у якій стверджувалося, що Україна нібито продає західну зброю, збагачуючись на цьому. Головний редактор StopFake Євген Федченко вказав на безпідставність таких звинувачень.