Лжеполководець Кадиров: як пропаганда малює образ Кадирова на тлі війни в Україні
Від початку війни в Україні чеченські ЗМІ послідовно створюють Рамзану Кадирову образ «далекоглядного стратега» та «мудрого воєначальника». Очільник республіки отримує подарунки за свої тактичні поради, а чеченські командири дивуються з його навичок військового планування. Однак реальність суперечить образу – на думку експертів, командувати військами здалеку неможливо, а військового досвіду у Кадирова менше, ніж він звик заявляти, пишуть Кавказ.Реалии.
Чеченські командири, які повернулися з війни в Україні, заявляють, що іноді їм вдавалося вижити на полі бою лише завдяки порадам глави республіки Кадирова. Так, в ефірі програми «Резонанс» на ЧДТРК «Грозный» один із воєначальників Ісмаїл Агуєв розповів про здатність Кадирова передбачати, яке саме місце обстріляють українські військові у найближчі хвилини.
«Падишах нам давав пораду: “Якщо ви братимете участь у бою в цьому місці, то цієї хвилини не підходьте – українці обстріляють ракетами”. Тоді ми не підходили та чекали. І саме ось у ці 3, 5, 18 хвилин, про які говорив падишах, туди по своїм координатам вони й били снарядами. За півгодини ми підходили, знімали на камеру, забирали зброю та йшли», – заявив силовик.
В ефірі Агуєв заприсягся, що особовий склад його батальйону не мав втрат, коли точно дотримувався порад очільника Чечні. У відповідь ведучий шоу пояснив це накопиченим військовим досвідом Кадирова, який «проводив такі операції у найскладніших умовах без GPS та всього іншого».
Командир спецполку поліції імені Ахмата Кадирова, який повернувся з України, «відповідальний» за Луганський напрямок Замід Чалаєв заявив, що голова Чечні має вражаючий рівень військового прогнозування.
«Наш падишах наголосив: якщо ви зробите так і так, то у вас все вийде. Кожен крок він контролював, давав розпорядження по карті. Ми самі дивувалися його вмінням. Ми не вірили, коли він казав, що ми захопимо це за два дні. Ми думали, що нам знадобиться два-три тижні, але вийшло так, як він і говорив», – поділився з місцевими репортерами Чалаєв.
ЦЕ БАГАТОРІЧНА ПРОПАГАНДА, зумовлена КОМПЛЕКСАМИ РАМЗАНА КАДИРОВА
На початку місяця голова парламенту Чечні Магомед Даудов розповів, що внесок регіонального голови у просування кадирівців в Україні нібито оцінили і високопосадовці Росії та так званої «ЛНР». За словами Даудова, подяки Кадирову за роботу чеченських підрозділів просили передати секретар генради «Єдиної Росії» Андрій Турчак та голова сепаратистської «ЛНР» Леонід Пасічник. Командири народної міліції невизнаної республіки навіть передали Кадирову нібито трофейний кулемет часів Другої світової війни.
Опозиційний чеченській владі блогер Тумсо Абдурахманов пов’язує створення образу великого полководця Рамзана Кадирова з особистими комплексами регіонального чиновника.
КАДИРОВ НІКОЛИ НЕ БРАВ УЧАСТІ В ЖОДНОМУ РЕАЛЬНОМУ БОЮ
Тумсо Абдурахманов
«Це вже багаторічна пропаганда, зумовлена комплексами Кадирова, який не має жодних реальних навичок ведення бойових дій та жодного реального досвіду. Він ніколи не брав участі в жодному реальному бою. Він навіть у момент замаху на батька 9 травня 2004 року був у Москві, а не поруч із батьком, хоча й був начальником служби безпеки. Але йому дуже хочеться славитися великим воєначальником, полководцем і воїном. Ось і доводиться створювати цей лжеобраз за допомогою пропаганди», – сказав блогер у розмові з Кавказ.Реалии.
Команди звіддаля
Новинні репортажі про війну на місцевому телебаченні не лише розповідають про військові таланти очільника Чечні, а й безпосередньо пов’язують із ним успіхи Росії в окупації територій України.
«Рамзан Кадиров особисто бере участь у розробці планів на передовій. Він постійно на зв’язку з командирами чеченських підрозділів. Результат – низка успішно звільнених міст в Україні, «ДНР» та «ЛНР», – йдеться в одному із сюжетів ЧДТРК «Грозный».
Науковий співробітник Фонду Ронделі (Тбілісі), історик, який досліджує вторгнення в Україну, Алеко Квахадзе вважає, що «безконтактна» форма участі Кадирова у війні не має нічого спільного із реальними боями.
іЗ ЧЕЧНІ НІЧИМ КЕРУВАТИ НЕ МОЖНА, ХІБА ЩО ДАВАТИ ПОРАДИ, ЯКІ НІЧИМ НЕ ДОПОМОЖУТЬ
«Командувати здалеку неможливо. Тим більше Кадиров не має навичок, щоб організовувати стратегічні операції. Деякі його командири справді мають досвід боротьби з партизанським рухом, але особисто Кадиров у такому не брав участі. Тому коли справа стосується такого великого конфлікту, як в Україні, де використовується артилерія, авіація та бронетехніка, навички [очільника Чечні] залишаються під великим питанням. Це чиста пропаганда, не пов’язана з реальністю», – поділився співрозмовник у розмові з Кавказ.Реалии.
З цією думкою погоджується професор з питань безпеки Інституту політехнічних досліджень Карлова Університету Еміль Аслан, який займається північнокавказькими регіонами. Однак він, навпаки, вважає, що досвід боротьби з чеченським опором у 90-х і 2000-х роках ніяк не може бути застосований до ситуації з війною в Україні. У післявоєнній Чечні, за його словами, кадирівці брали участь у «соціальному конфлікті» проти конкретних бойовиків та їхніх родичів, а зараз в Україні вони працюють на захоплених територіях як «військова поліція».
«Якщо ви хочете мати уявлення про те, що відбувається [на війні], ви повинні знаходитись на фронтовій смузі. Наслідком такої присутності стала загибель багатьох російських генералів та офіцерів вищої ланки за останні місяці, особливо тижні. Тому ні, із Чечні нічим керувати не можна, хіба що давати поради, які нічим не допоможуть», – вважає експерт.
Знаковою подією для регіональної пропаганди стало захоплення українського Лисичанська. Роздаючи інтерв’ю у вже окупованому місті, Магомед Даудов заявив, що Лисичанськ було взято народною міліцією сепаратистської «ЛНР» та чеченськими підрозділами під командуванням Кадирова. Однак насправді серед груп захоплення міста були ще й найманці з ПВК «Вагнер», воєнізовані корпуси сепаратистських «ЛНР» та «ДНР», а також бійці Росгвардії з інших російських регіонів, розповів Кавказ.Реалии керівник українського Центру прикладних досліджень Андрій Каракуц. Тому заяви про участь кадировців, як і про стратегічний внесок голови Чечні у захоплення міста, варто сприймати не більше як пропагандистський матеріал, вважає він.
- Очільник Чечні часто заявляє, що противники «випаровуються» від одного вигляду підконтрольних йому бійців, кидаючи шеврони і значки з символікою. На початку липня він звинуватив у цьому бійців батальйону імені Шейха Мансура, які воюють на боці України. У самому підрозділ Кавказ.Реалии повідомили, що його бійці не брали участі в обороні Лисичанська, де, ймовірно, було знято оприлюднене Кадировим відео, вони залишалися на позиціях у Запорізькому напрямку.
- Колишній лідер сепаратистської ДНР на сході України, екс-співробітник ФСБ Росії Ігор Стрєлков (Гіркін) звинуватив підрозділи з Чечні в піарі на взятті невеликого міста Попасна. За словами Стрєлкова, всупереч заявам очільника Чечні, кадирівці не мають жодного стосунку до захоплення населеного пункту. Сепаратист стверджує, що Попасна була взята без «будь-якої (крім медійної) реальної участі кадирівців».
- Командир батальйону «Схід» сепаратистської «ЛНР» Олександр Ходаковський відмовився від своїх слів про непрофесіоналізм та погану підготовку відряджених на війну в Україну бійців із Чечні. Відповідне відео опублікував у своєму телеграм-каналі Рамзан Кадиров. На записі з Ходаковським спілкується депутат Держдуми від Чеченської республіки Адам Делімханов. На його запитання про те, як сьогодні командир сепаратистів оцінює підготовку військовослужбовців із Чечні, той відповідає: «Ми зіткнулися з професіоналами», хоча раніше він назвав кадирівців «звичайними людьми», які до відправки в Україну, за його словами, «жили звичайним мирним життям». Ходаковський зазначав, що чеченські загони складаються з підрозділів позавідомчої охорони та патрульно-постової служби, які не мають ані засобів підтримки, ані важкої техніки.
Джерело: Кавказ.Реалии