Маніпуляція: Українці «втомилися від війни» і просять владу сісти за стіл переговорів
Петиція на сайті Президента України із закликом відновити переговорний процес із РФ не відображає суспільних настроїв серед громадян України. Незважаючи на певну втому та постійні атаки з боку РФ, українці зберігають згуртованість у питанні про те, чи можна йти на поступки агресору. За даними опитування КМІС, проведеного в період з 6 по 20 липня, 84% українців не готові до територіальних поступок задля припинення війни.
Віднедавна кремлівський агітпроп почав активно вибудовувати наратив про те, що українці нібито втомилися і хочуть якнайшвидшого закінчення війни шляхом мирних переговорів, проте «київський режим» – проти. У цьому ключі російські ЗМІ поширили інформацію про те, що українці «просять» Володимира Зеленського якнайшвидше сісти за стіл переговорів, «щоб не збільшувалася кількість смертей серед мирного населення України».
Кремлівські ЗМІ посилаються в своїх публікаціях на петицію, розміщену 26 липня на сайті Президента України, із закликом відновити мирні переговори з Росією й досягти згоди.
Справді, на сайті «Електронні петиції» можна знайти це звернення. У петиції за номером №22/151386-еп «Відновити переговори з РФ і дійти до мирного договору, щоб не збільшувати кількість смертей мирних людей!» сказано: «Закликаю відновити переговори з РФ і дійти мирної згоди, щоб не збільшувалася кількість смертей мирного населення України. Рано чи пізно ви будете домовлятиметеся, це всі розуміють. Краще зробити це зараз, чим довше ми воюємо, тим більше смертей наших українців, наших дітей…».
Скриншот – petition.president.gov.ua
Пропагандистське видання «Известия» вирішило збрехати про реальну кількість підписантів цієї петиції. Там заявили, що петицію із закликом сісти за стіл переговорів уже підписали 30 тисяч людей – це при тому, що для того, щоб звернення розглянув Президент України, необхідно 25 тисяч підписів. Про це «Известия» написали 26 липня, коли петиція набрала всього лише 96 голосів. На час публікації цього матеріалу петиція набрала 435 голосів, чого також явно замало для її розгляду.
Таку петицію може створити або підписати кожен громадянин. Проте сам факт існування такої петиції не відображає суспільних настроїв щодо мирних переговорів із Російською Федерацією.
Віднедавна російська сторона почала активно заявляти про бажання поновити переговорний процес між РФ та Україною. Водночас представники Кремля регулярно заявляють про неможливість відновлення кордонів України до 24 лютого. Зокрема, очільник МЗС Росії Сергій Лавров наприкінці червня заявив, що Росія не збирається повертати Україні захоплені під час повномасштабного вторгнення території. «Більшість населення (на окупованих Росією територіях – Ред.) навіть думки не має повертатися під контроль неонацистської влади (або влади, що всіляко потурає неонацизму)», – заявив Лавров.
Незважаючи на те, що кремлівський агітпроп вибудовує наратив про «бажання» українців на будь-яких умовах сісти за стіл переговорів, соціологічні дослідження говорять про протилежне. За даними опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеного в період з 6 по 20 липня, 84% українців не готові до територіальних поступок задля припинення війни. Лише 10% вважають, що для досягнення миру та збереження незалежності можна відмовитись від деяких територій. КМІС також порівняв ці дані з ідентичним опитуванням, проведеним у травні 2022 року. «Порівняно із травнем настрої населення практично не змінилися», – йдеться у звіті.
Більше того, навіть серед жителів регіонів, де зараз ведуться інтенсивні бої, абсолютна більшість – проти будь-яких територіальних поступок: Схід – 77% проти і лише 16% готові на певні поступки; Південь – 82% проти поступок, готові – лише 10%. У КМІС звертають увагу на те, що в період із травня по липень на Сході побільшало тих, хто виступає проти будь-яких поступок – ця цифра зросла з 68% до 77%.
«Результати опитування свідчать, що, незважаючи на наростання втоми, ускладнення соціально-економічної ситуації, важкі бої та терористичні атаки, українці зберігають згуртованість, вважаючи, що не можна йти на поступки агресору. Якщо мета терору обстрілами – налякати українців і змусити до миру, то можна констатувати черговий провал Росії та чергове свідчення тотального нерозуміння українського суспільства», – йдеться у прес-релізі КМІС.
Раніше StopFake спростовував дезінформацію про те, що Запоріжжя і Херсон нібито готуються до референдуму про приєднання до Росії й «налагоджують міжнародні контакти».