Маніпуляція: В ООН підтвердили відсутність постраждалих під час «удару по об’єкту ЗСУ» в Одесі
Відсутність постраждалих під час російської ракетної атаки на одеський порт 23 липня не виправдовує Росію – вона все одно здійснила черговий акт агресії й порушила укладені напередодні домовленості. Представники ООН нічого не говорили про російську атаку на «військові склади» в одеському порту. ООН вкотре наголосила, що засуджує російські напади на мирних українців та цивільну інфраструктуру.
Російські медіа поширили маніпуляційну новину про те, що Організація об’єднаних націй нібито підтвердила, що російського ракетного удару 23 липня було завдано «по військовій інфраструктурі одеського порту». Прокремлівські медіа, використовуючи цитату заступника прессекретаря ООН Фархана Хака, заявили, що ООН «підтверджує, що внаслідок удару Збройних сил Росії по військовій інфраструктурі морського порту Одеси 23 липня ніхто не постраждав».
Для створення дезінформаційного матеріалу російський агітпроп звернувся до класичного прийому пропаганди – виривання цитати із контексту. Повну цитату заступника прессекретаря ООН Фархана Хака російські ЗМІ обрізали, додали до висловлювання представника ООН свій наратив про те, що Росія «не завдає ударів по цивільних об’єктах», і в результаті вийшов маніпуляційний матеріал про «підтвердження ООН російського удару по військових складах у Одесі».
Насправді ж заступник прес-секретаря ООН нічого не говорив про те, що Росія «завдала удару по військовому об’єкту в Одесі». Фархан Хак під час виступу перед пресою 26 липня повідомив, що гуманітарні представники ООН стали свідками російського ракетного обстрілу 23 липня території порту Одеси – жодних згадувань про «військові склади» у виступі Хака не було. Фархан Хак справді повідомив, що Україна не повідомляла про постраждалих. При цьому днем раніше представник прессекретаря ООН окремо зауважив, що Організація повністю покладається на офіційні українські – а не кремлівські – дані про завдану російською атакою шкоду.
Варто наголосити, що відсутність постраждалих при російській ракетній атаці на одеський порт 23 липня не знімає з Росії від відповідальності за виявлену агресію проти цивільних осіб, яка може трактуватися як воєнний злочин: розслідування Міжнародним кримінальним судом російських протиправних дій в Україні розпочалося у березні 2022 року.
Також представник секретаря ООН Фархан Хак окремо підкреслив, що Росія створила критичну ситуацію на сході та півдні України – ці області щодня зазнають російських авіанальотів і ударів. Фархан Хак навів приклад: у липні одна тільки Миколаївська область пережила 184 російські напади, внаслідок яких загинуло понад двадцять осіб і ще 80 отримали поранення, не кажучи вже про пошкодження та руйнування об’єктів інфраструктури. Також Хак від імені ООН повідомив, що Росія продовжує не лише перешкоджати підвезенню гуманітарних вантажів на територію тимчасово окупованих південних регіонів України, а й руйнувати міжнародні гуманітарні склади.
Тому Фархан Хак, відповідаючи на запитання про те, чи був російський удар по одеському порту «адекватним», зазначив, що Росія «не приносить ніякої користі» своєю деструктивною політикою щодо атаки на цивільну інфраструктуру України. Також він вкотре додав, що ООН засуджує атаки на мирних українців та цивільну інфраструктуру, і закликав забезпечити доставку допомоги до районів України, які найбільш постраждали від російської агресії.
Домовленості між Україною, Туреччиною та ООН, а також Росією, Туреччиною та ООН щодо деблокади українських портів «Одеса», «Чорноморськ» і «Південний» було підписано у Стамбулі 22 липня. Менше ніж через добу Росія завдала ракетних ударів по портовій інфраструктурі Одеси. Саме звідти мало розпочатися відправлення зерна до інших країн: дві російські ракети «Калібр» влучили в об’єкти портової інфраструктури, ще дві було збито силами протиповітряної оборони. Міжнародні організації та західні політики категорично засудили російські дії, назвавши ракетну атаку Росії по інфраструктурі одеського порту «кричущою», і закликали притягти Кремль до відповідальності за атаку на цивільну інфраструктуру України.