Фейк: В Україні зросла злочинність на 270% «через роздачу зброї населенню»
Це не відповідає дійсності. За даними Міністерства внутрішніх справ України, за шість місяців загальний рівень злочинності в Україні зменшився на 25% порівняно з минулим роком. Тяжкі та особливо тяжкі злочини залишилися майже на тому ж рівні, що й у 2021 році.
Деякі новинні сайти, користувачі мережі, а також анонімні Telegram-канали поширили інформацію про те, що в Україні нібито збільшилася злочинність на 270% — через «роздачу» зброї в перші місяці війни.
«Через брак кадрів та великий об’єм зброї на руках в Україні зросла кількість тяжких злочинів, насамперед убивств та розбоїв», – пише пропагандистське видання Украина.ру.
Джерелом цієї інформації став анонімний Telegram-канал «Резидент». Цей Telegram-канал систематично поширює неправдиві повідомлення під виглядом інсайдерської інформації, нібито отриманої від представників української влади. Раніше Служба безпеки України та Головне управління розвідки України повідомляли, що роботу Telegram-каналу «Резидент» координує Кремль через свої спецслужби – з метою дестабілізації ситуації в Україні.
Цього разу «Резидент» також посилається на таке собі анонімне джерело в Офісі Президента. У публікації йдеться про те, що міністр внутрішніх справ у своїй доповіді для Офісу Президента нібито повідомив про зростання злочинності в Україні на 270%, і це сталося буцімто через роздачу великої кількості зброї населенню. Примітно, що в опублікованому повідомленні не зазначено, щодо якого періоду спостерігається зростання цього показника.
Втім, ця інформація не відповідає офіційній статистиці, яку раніше оприлюднило Міністерство внутрішніх справ України. 26 липня у пресслужбі відомства повідомили, що в перші два місяці війни в Україні спостерігалося саме зниження рівня злочинності. Від травня ситуація почала змінюватися. Однак, за словами начальника Департаменту карного розшуку Вадима Дзюбинського, загальна злочинність в Україні зменшилася протягом півріччя на 25% порівняно з минулим роком, а тяжкі та особливо тяжкі злочини залишилися майже на тому ж рівні, що й у 2021 році. Також, як повідомляють у відомстві, зменшилася кількість квартирних крадіжок, розбійних нападів та пограбувань.
Офіційна статистика Офісу Генерального прокурора також свідчить про зменшення «побутової» злочинності: кількість крадіжок знизилася з 57 516 за січень-травень 2021 року до 27 613 за аналогічний період 2022 року, пограбувань – з 2189 до 1007, розбоїв – з 444 до 287.
Зниження рівня загальної злочинності у МВС України пояснюють масовою міграцією людей усередині країни та за кордон, запровадженням комендантської години, злагодженістю роботи правоохоронців та територіальної оборони. Окрім того, як зазначає радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко, потенційні правопорушники пішли воювати до Збройних Сил України проти російської агресії.
Водночас, Нацполіція фіксує зростання певних показників злочинності в тих регіонах, де проходили або проходять активні бойові дії. Зокрема, у пресслужбі повідомили про те, що кількість умисних вбивств за пів року зросла більш ніж на 9% порівняно з 2021 роком – на це вплинула військова агресія та вбивства, вчинені російськими військовими на тимчасово окупованих та деокупованих територіях. Також правоохоронці спостерігають збільшення на 86% незаконних заволодінь транспортними засобами порівняно з аналогічним періодом 2021 року. Значну частину таких злочинів на окупованих територіях вчиняють як російські військові, так і громадяни України, які там залишилися.
На територіях, де не відбувалися активні бойові дії, майже не фіксуються кваліфіковані незаконні заволодіння транспортом. В основному ми реєструємо такі злочини на окупованих та деокупованих територіях Луганської, Донецької, Харківської, Чернігівської, Сумської областей», – заявив начальник Департаменту карного розшуку Вадим Дзюбинський.
Перший заступник міністра внутрішніх справ України Євген Єнін в ефірі інформаційного телемарафону заявив, що зростання злочинності на деокупованих територіях є очікуваним процесом. «Це певним чином природний процес, оскільки люди повертаються до своїх помешкань, вони бачать сліди певних пограбувань. Наразі до кінця не зрозуміло, чи скоєно ці злочини окупантами, чи в той період, коли цих людей просто не було. Ми ретельно фіксуємо всі ці заяви та скеровуємо наші зусилля на якнайшвидше розкриття цих злочинів», – розповів Єнін.
У МВС також відзначають зростання злочинів, пов’язаних із незаконним обігом зброї, та злочинів, скоєних із використанням зброї. Згідно зі статистикою Офісу Генерального прокурора, за п’ять місяців 2021 року за допомогою вогнепальної зброї було скоєно 141 злочин, а за аналогічний період нинішнього – 621.
«Під час активних бойових дій у нас з’являється велика кількість неврахованої, трофейної, втраченої зброї, яка різними шляхами потрапляє на мирну територію, де надалі поширюється, зберігається, а також використовується для скоєння різних видів злочинів. Тому ми посилюємо роботу у цьому напрямі», – заявили у відомстві.
https://www.youtube.com/embed/y3quWw4jTPo
Раніше StopFake спростовував неправдиву інформацію про те, що в Україні після роздачі зброї бійці сил територіальної оборони Збройних Сил України нібито грабують магазини та розстрілюють мирних громадян.