Відбулася Дев’яносто друга сесія Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні
У п’ятницю, 18 листопада, у Брюховичах, що біля Львова, під головуванням Отця і Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава розпочалася Дев’яносто друга сесія Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні. У роботі Синоду брав участь екзарх Харківський владика Василій.
Після молитви та вступних синодальних формальностей отці Синоду розпочали розгляд основної теми цієї сесії Архиєрейського Синоду — «Душпастирська опіка воєнних біженців». Підготував її для розгляду єпископів УГКЦ, які служать в Україні, Пасторально-міграційний відділ УГКЦ під керівництвом владики Степана Суса.
З доповідями на головну тему виступили: п. Оксана Міхеєва, ДААД-професор Європейського університету Віадріна (Німеччина), професор кафедри соціології Українського католицького університету; п. Тетяна Ставнича, президентка Карітасу-України; п. Юрій Тиховліс, співробітник секції мігрантів і біженців Дикастерії служіння цілісному людському розвитку Католицької Церкви, та співробітники Пасторально-міграційного відділу УГКЦ.
На сьогодні в Україні близько 6,9 млн внутрішньо переміщених осіб та понад 7 млн осіб, що отримали статус тимчасового захисту в Європі. Наприклад, станом на 1 листопада 2022 року найбільше українських біженців зареєстровано у Польщі — 1 469 032 особи, Німеччині — 1 008 935 осіб, Чехії — 455 731 особа.
Владика Степан Сус під час свого виступу звернув увагу на потрійний досвід: трудову міграцію, вимушених переселенців і біженців війни 2014–2022 років, а також на досвід Української Греко-Католицької Церкви «бути поруч». Він відзначив три основні принципи служіня Церкви: «Слухати нашу історію і нашу щоденність», «Бачити Христа там, де вже нас очікує / аналізувати-мислити-молитися», «Діяти».
«Від світанку 24 лютого ми прокинулися з новими викликами і в новій дійсності, яка приносить незручності, — сказав владика Степан. — Відчинені храми, церковні приміщення і домівки наших парафіян стали місцем надії для тих, хто першим зустрів руйнівний подих ворога. Уся Україна і наша Церква стала великим середовищем безкорисливої допомоги».
Єпископ відзначив і доброзичливість урядів і громадян багатьох країн, які прийняли українських біженців, а також велику працю наших священників та релігійних і громадських спільнот, організацій за кордоном.
Разом з тим архиєрей звернув увагу і на труднощі, які виникають у біженців з України, зокрема в питанні мови. «Часом бракує терпимості з боку наших вірних до тих, хто робить перші кроки або трохи затримується із переходом на рідну мову, — зауважив владика Степан. — Через мовне питання страждають зокрема діти. За кордоном у нових школах інколи іноземні однолітки, використовуючи додаток перекладача, перекладають українською мовою фрази, намагаючись їх правильно вимовити. Вони дивуються, що наші діти відповідають через російський перекладач. Не розуміючи такої поведінки, іноземні однолітки починають і цих дітей звинувачувати у війні. У цьому служінні нашої церковної спільноти нашим братам відчуваємо необхідність по-новому організувати катехитичне служіння серед дітей, молоді і дорослих».
Єпископ згадав і про титанічну працю волонтерів: «Добрим є, щоб при парафіяльних спільнотах волонтери могли мати свій прихисток і у сопричасті з Господом знаходити сили для того, щоб „бути світлом і сіллю“, але також щоб своїм прикладом потягати інших».
Насамкінець владика Степан зазначив, що перед нашою Церквою сьогодні стоїть виклик стати для нашого народу вчителями співвідповідальності одні за одних і за Богом дану нам Батьківщину. «Зрілими є наші спільноти за кордоном, що своєю присутністю, клопіткою працею та доброю репутацією підготували всіх до солідарності з нашим народом. Зрілими є також наші спільноти в Україні, які є відкритими до найбідніших, приймаючи їх до своїх домівок. Дякуючи Богові за пройдений шлях, з надією дивимося в майбутнє, де перед нами стоятиме завдання послідовної відбудови України, зцілення ран», — сказав єпископ.
Під час цієї сесії Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні, яка триватиме до суботи, 19 листопада, владики випрацюють низку відповідних рішень, що допоможуть Церкві якнайкраще послужити українцям, які через російську агресію змушені були покинути власні домівки.
Участь у Синоді разом із владиками УГКЦ з усієї України беруть новопроголошені єпископи-номінанти: о. Максим Рябуха, о. Микола Семенишин і о. Андрій Хім’як.
Департамент інформації УГКЦ